Ünlü Fizikçi Marie Curie Kimdir?

- in Tarih

Marie Curie kitapları, Slovak fizikçi Marie Curie hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Marie Curie, hayatını radyoaktif çalışmalara adamış bir fizikçiydi. Radyoaktiviteyi ölçen aleti icat etti. Kocası Pierrete radyum elementini keşfettiler.

Marie Curie, Polonya’nın başkenti Varşova’da büyüdü. O zamanlar ismi Marya Sklodovvska’ydı. O dönemlerde Polonya’da kadınlar üniversiteye gidemiyorlardı, bu nedenle okumak için Paris’e geldi ve ismini Marie olarak değiştirdi. 1894 yılında, onun çok büyük bir bilim adamı olduğunu fark eden ve asistanı olarak çalıştığı kimyager Pierre’le evlendi. Marie Curie, hayatını radyoaktif çalışmalara adadı.

Curie, uranyumdan elde edilen radyum cevherini keşfetti ve bu cevher, uranyumun kendisinden bin kat daha radyoaktifti. Radyum madeninin neden bu kadar radyoaktif olduğunu anlamak için Curie, birkaç ton radyum cevherinden çok küçük ve bilinmeyen radyoaktif madde ayıkladı.

Birkaç yıl sonra radyum adını verdikleri aşırı radyoaktif bir maddeden, bir tutam elde ettiler. Ayrıca ikinci radyoaktif element olan polonyumu da keşfettiler. 1903 yılında çift, Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

Radyoaktivitenin zararları o zamanlar henüz tam bilinemediği için Marie, radyasyonun neden olduğu bir kanser türü olan lösemiden öldü.