HalkbilimiTiyatro

Tiyatronun Önemi Nedir?

İlmin, tekniğin, sanatın gayesi, insan hayatını daha rahat, daha mutlu bir seviyeye yükseltmektir. Bu gayeye acaba tiyatro ne yoldan hizmet edebilir?

Tiyatro neden önemlidir, İnsana neler kazandırır?

Ünlü İngiliz denemecisi Hazlit diyor ki: Hayatın bir örneği olan sahnede, aktörler, insanlığa ayna olurlar. Biz kendimizi onlarda görürüz. Onlar bize ne olduğumuzu, ne olmak istediğimizi, ne olmaktan korktuğumuzu gösterirler. Tiyatrosu olan bir memlekette kötülükler, hatalar sürüp gitmez.

Sahne dediğimiz üç duvarlı dünyanın güneşi, yağmuru, rüzgarı, evleri, sarayları, hapishaneleri yalancı olduğu halde, orada yaşanan hayat, duyulan haz, çekilen ıstırap seyirciye hiç de sahte görünmez. Aksine, o kadar gerçek hissini verir ki, bizi kendine asıl hayattan daha sıkı bir şekilde bağlar. Perde kalkar kalkmaz, görünmeyen sihirli kuvvetler tarafından yavaş yavaş kendi dünyamızdan çekilip alınırız. Temsil boyunca, biz artık, kendi kendimiz olmaktan çıkar, başka ve adeta kendimize yabancı insanlar haline geliriz.

İyi bir komedinin veya trajedinin temsilinden çıkınca, duygularımızın, düşüncelerimizin ne kadar değiştiğini açıkça fark ederiz; temsilden önce hayata, insanlara küskün isek, temsilden sonra içimizde, bunun aksi duygular uyanabilir. Bir hırsızı, bir dolandırıcıyı, bir dedikoducuyu tiyatroya götürün; hırsızlığın, dolandırıcılığın, dedikodunun sonuçlarını olanca çıplaklığı ile ortaya koyun; neticede bu insanların, gizliden gizliye de olsa, nasıl pişmanlıklar ve vicdan sancılarıyla kıvrana kıvrana salonu terk ettiklerini göreceksiniz.

Aristo’nun ruhun temizlenmesi adını verdiği bu hadise, tiyatro sanatının eğitim değerini apaçık bir şekilde ortaya koymaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı