Ordu İlinin Korgan İlçesi Hakkında Bilgi

- in Coğrafya

Ordu, Korgan komşuları, yeryüzü şekilleri, iklimi, bitki örtüsü, geçim kaynakları, ekonomisi, tarihçesi hakkında bilgi.

Doğu ve güneyde ilin Aybastı, kuzeydoğuda Fatsa, kuzeybatı ve batıda Kumru ilçeleri, güneybatıda Tokat ili ile sınırlıdır.

İlçe toprakları, dağlarla kaplıdır. Başlıca dağı olan Eğrikır 1.460 m’dir. İlçe toprakları akarsular tarafından derince yarılmışlardır. Yüzey şekillerini Canik dağlarının kuzey yamaçları oluşturur. Yüksek alanlardan kaynaklanan dereler, kuzeye yönelir, Elekçi ırmağı ve Bolaman çayı aracılığıyla Karadeniz’e dökülür. İlçede yazlar serin, kışlar ılık, her mevsimi yağışlı geçer. Yıllık yağış tutarı 1.000 m’nin üzerindedir. Dağlar kayın ve gürgen ormanları ile kaplıdır.

İlçe halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Dar vadi tabanlarında mısır, fasulye, patates, soya ile meyvelerden fındık, elma ve armut tepelik ve yamaçlarda üretilir. Hayvancılık, dağlık yerlerde yapılır. Koyun ve sığır çoğunluktadır. Hayvan ürünleri ancak yerel ihtiyacı karşılar.

Korgan kasabası, iki dere arasında denizden 730 m yüksekliktedir. İl merkezine uzaklığı 94 km, nüfusu 11.076 (1980)’dır. 1946’da Fatsa’ya bağlı bir bucak, 1957’de ilçe olmuştur.