Öğretmenler Günü İle İlgili Kısa Yazı

- in Belirli Günler Haftalar

ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 KASIM )

Öğretmenler günü, yaz kış; kar çamur demeden özveriyle, bir ana baba şefkatiyle çalışan öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

24 Kasım 1928’de açılan Millet Mekteplerinde, yaşlı, genç, çocuk, kadın… herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım, öğretmenler günü olarak 1981 yılından beri kutlanmaktadır.

Günün amacı, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki duygu bağlarını geliştirmek, onları saygı ve sevgiyle anmaktır.

Öğretmenler; kendilerine teslim edilen yavruları, minicik yaşlarından ta gençlik çağma kadar yetiştiren; onlara bilgi ve beceri kazandıran eşsiz ustalardır. Onlar, insana can veren birer güneştirler. O güneş sayesinde ruhlar şifa bulur. Katı gönüllere sevgi, boş beyinlere bilgi aktarılarak insana, insan olma özelliği kazandırılır. İşte, sihirli değnek burada öğretmenin elindedir.

Yaşadığımız şu dünyada her zaman bir öğreten olacaktır. Toplumun öncü öğreticileri olan öğretmenler, toplumun bilgi ve düşünce gelişiminde rol alan adsız kahramanlardır. Çünkü onlar bir kandile benzer, kendilerini tüketerek başkalarına ışık ve can verirler.

ÖĞRETMENLİK ANDI

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na, Atatürk İnkılâp ve ilkelerine, Anayasa’da ifadesini bulan Türk milliyetçiliğine sadakatle bağlı kalacağıma, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine bağlı olarak uygulayacağıma, Türk milletinin millî, ahlâkî, insanî, manevî, kültürel değerlerini benimseyip, bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına, Anayasa’nın temel ilkelerine dayanan millî, demokratik, lâik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış hâlinde göstereceğime; bütün görevimi Türk Milli Eğitiminin amaç ve temel ilkelerine uygun olarak yapacağıma, öğrencilerimi bu doğrultuda yetiştireceğime, namusum ve şerefim üzerine and içerim.