Nicolaus Copernicus Kimdir Buluşları Nelerdir

- in Tarih

Nicolaus Copernicus hayatı ve eserleri, Nicolaus Copernicus neyi bulmuştur kısa bilgi.

Nicolas Copernicus, Güneş’in, güneş sisteminin merkezinde yer aldığını ve tüm gezegenlerin onun yörüngesinde döndüğünü keşfeden ilk kişiydi.

Nicolas Copernicus, astronomi öğrenimi görmeye başladığında, herkes Dünya’nın, Evren’in merkezinde yer aldığına ve hareket etmediğine inanıyordu. Fakat Copernicus, bu inancın astronomik gözlemlerle uyuşmadığını fark etti. Copernicus, Dünyanın ve diğer gezegenlerin Güneş’in etrafında hareket ettiğinin farkına vardı. Copernicus ayrıca, Dünya’nın Güneş çevresindeki yolcuğunun bir yıl sürdüğünü, kendi etrafındaysa 24 saatte bir döndüğünü keşfetti. (Copernicus, gezegenlerin, Güneş’in etrafında mükemmel daireler çizerek döndüklerine inanıyordu. Fakat 50 yıl sonra, John Kepler bunun doğru olmadığını kanıtladı.)

Copernicus, Güneş merkezli teorisini, De Revolutionibus adlı kitabında anlattı. Bu kitap, 1543 yılında Copernicus ölmeden birkaç hafta önce, basıldı. Düşünceleri, birçok tartışmalara yol açtı. Bu düşünceler, Antik Yunan’dan beri inanılan güneş sistemi görüşlerine karşı çıkıyordu. Ayrıca bu düşünceler, Kilisenin, Tanrı’nm Dünyayı, Evrenin merkezinde yarattığına dair görüşlerine de aykırıydı.

Copernicus’un kitabı şeytani düşüncelerle dolu olduğu gerekçesiyle 1616 yılında, Romalı Katoliklerin okumasının yasak olduğu kitaplar listesi index’e kondu. Copernicus’un teorisi, 1633’teki çok önemli bir davanın konusuydu ve ünlü astronom Galileo, baskı altında; Dünya’nın hiç hareket etmediğine dair görüş bildirmişti.