Mağaracılığın Turizm Alanındaki Önemi

- in Coğrafya

Bugün Avrupa ve Amerika’da özel bir Mağara Turizmi gelişmiştir. Geçen asrın sonlarında başlayan MAĞARA TURİZMİ, bilhassa İkinci Dünya Savaşından, 1950’lerden sonra yaygın bir gelişme göstermiştir. Bugün, Amerika, Fransa, Yugoslavya, İtalya, Çekoslovakya vs., gibi memleketler Mağara Turizminden yılda milyonlarca liralık gelir sağlamaktadırlar.

Meselâ, Yugoslavya’daki Postoyna Mağarasının bir yılda 100 milyon TL. fazla bir gelir sağladığını düşünürsek, Mağaracılığın, Mağara Turizminin önemi kolayca anlaşılır. Turistler Postoyna Mağarasını, Ankara Gençlik Parkındaki minyatür tren benzeri küçük trenlerle dolaşmaktadırlar. Mağara içinde çok sayıda muhteşem avizeler, beton yollar, merdivenler inşa edilmiş ve mağara içi, sarkıt ve dikitlerin arkalarına yerleştirilen renkli ampullerle çok cazip bir hale getirilmiştir. 1965 yılında, Yugoslavya’da toplanan 4’ncü Uluslararası Speleoloji Kongresi, 600 kadar delegenin iştirakiyle bu mağaranın içindeki salonlardan birinde toplanmıştır.

Amerika’da, Kentucky Eyaletindeki dünyanın en büyük mağaralarından biri olan Mamoth Cave de, 1500 ziyaretçiye aynı zamanda yemek çıkaracak bir lokanta mevcuttur. Fransa’daki Padirac, Aven Orgnac, Aven Armand ve Lacave Mağaralarına turistler, asansörler, dişli tren (Füniküler) le inip dolaşmakta, içinde yeraltı deresi bulunanları sandallarla gezmektedirler. Bu mağaraların her birini yılda yarım milyon turist ziyaret etmektedir.

İspanya’da Mallorca adasındaki Dragon Deniz Mağarasına Palma şehrinden, İtalya’da Napoli şehrinin karşısındaki Kapri adasındaki «Grotto Azura» (Mavi Mağarayı, Roma şehrinden her gün yüzlerce, tatil günlerinde de binlerce turist gidip gezmektedir, Palma’daki Dragon, Macaristan’da Aggtelek, Belçika’da Han, Lübnan’da Beyrut yakınlarındaki Jeita, Yunanistan’da Kefalonya adasındaki Drogharti vs. gibi mağaralar içersinde turistlere konserler verilmektedir. Bazılarında müziğe ışık oyunları da karıştırılmakta ve yeraltı dünyası çok ilginç bir hale getirilmektedir. Fransa, Almanya, Macaristan, (ülkemizde de Alanya’daki Damlataş Mağarasında) gibi bazı ülkelerdeki mağaralar içinde tedavi merkezleri tesis edilmiş olup, buralardan sağlık alanında istifade edilmektedir.

Mağaralardan askeri alanda istifade edilmekte, bazı yörelerde de mağaralar depo olarak kullanılmaktadır. İsveç’te bir mağara mazot deposu, Fransa’nın ünlü Rokfor peynirinin yapıldığı yerde ise peynir deposu, diğer birçok ülkede, bu arada bizim memleketimizde de bazı mağaralar buzhane olarak kullanılmaktadır.

Çok yönlü yeraltı dünyası, maalesef bugün memleketimizde hemen hemen hiç bilinmemekte ve 20 yıldan beri, ülkemizin bu tür zenginliklerini araştırıp bulmak ve içlerinde turistik değerleri olanlarını turizme açmak gayesi ve idealiyle kurulmuş bulunan TÜRKİYE MAĞARA ARAŞTIRMA, TANITMA VE TURİZM DERNEĞİ’ne hiçbir resmi veya özel kuruluşumuz maddi veya manevi yardımda bulunmamıştır.

Mağara ve Yeraltı Dereleri bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan memleketimizdeki bu değerlerimizin çoğu, henüz keşfedilmemiş ve el değmemiş olarak durmaktadır. En başta Hükümetimizin, Üniversitelerimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığının, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile özel sektördeki büyük kuruluşlarımızın, bundan böyle maddi ve manevi yardımlarını bekleyen bu Dernekle-ilgilenmelerini diliyoruz.

Kaynak: Temuçin Aygen, Türkiye Mağaraları