HalkbilimiTiyatro

Küçük Sahne Tarihi, Oyunlar, Tiyatrocular

Küçük sahne nedir, kim tarafından kurulmuştur, tarihçesi hakkında bilgi.

Muhsin Ertuğrul’un Yapı ve Kredi Bankasının katkısıyla Beyoğlu’nda Atlas Sinemasının bulunduğu binada kurduğu tiyatro topluluğu. Bu ad daha sonra tiyatro salonu için kullanılmıştır.

1 Mart 1951’de Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü görevinden istifa eden Muhsin Ertuğrul, Yapı ve Kredi Bankası kurucusu Kazım Taşkent’in desteği ve Vedat Nedim Torun girişimleriyle kurduğu topluluğa Küçük Sahne adını verdi. Topluluğun ilk oyunu 1 Nisan 1951’de perde açan Fareler ve İnsanlardır. Muhsin Ertuğrul’un sahnelediği oyunda, Nuri Altıok konuk sanatçı olarak yer alırken, Nevin Akkaya, Mücap Ofluoğlu, Sadri Alışık, Cahit Irgat, Mümtaz Ener, Münir Özkul, Kâmran Yüce, Şükran Güngör, Saim Giray diğer rolleri paylaştı. Topluluğa daha sonra Agâh Hün, Lale Oraloğlu, Asuman Korad, Altan Karındaş, Şahin Tek, Heyecan Başaran ve Uğur Başaran katıldı.

Muhsin Ertuğrul’un 1954’te yeniden Devlet Tiyatroları genel müdürlüğüne atanmasına kadar topluluk, 1951-1952 sezonunda Yarış, Kanlı Düğün, Karışık İş, Karakolda, Siyah-Beyaz, Aşağıdan Yukarı; 1952-1953 sezonunda Nasıl İsterseniz, On Büyük Yaramaz, Arpa Ambarı, Örümcek, Her Yerde Bulut; 1953-1954 sezonunda Babayiğit, Ziyafet, Dünkü Çocuk, Cinayet Var; 1954-1955 sezonunda Hamlet-Godot’ yu Beklerken, Yaz Bekârı, Oyun Olmasaydı adlı oyunları sahneledi. 1955-1956 sezonunda topluluk oyuncuları, Keçiler Adası, Çayhane, Erkeklerin Gecesi, Soytarı, İş Becerenin, Yağmurcu ve 1956-1957 sezonunda Arsenik Kurbanları adlı oyunlarla çalışmalarını sürdürdükten sonra dağıldı.

Küçük Sahne topluluğunun dağılmasından sonra. 1957-1958 sezonundan bugüne Dormen Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Galeri Tiyatro, Aydemir Akbaş Tiyatrosu, Orta oyuncular, Nokta Tiyatrosu, Salih Kalyon Tiyatrosu ve Bizim Tiyatro adlı topluluklar Küçük Sahnenin salonunu kullandı. Binanın tümü 1987’de Kültür Bakanlığı tarafından satın alındı.

1951-1957 arasında çalışmalarını sürdüren Küçük Sahne topluluğu, hem birçok genç yeteneğin tiyatromuza kazandırılmasını sağlamış, hem de tiyatro topluluklarının hep sıkıntısını çektiği yer sorununu çözmelerinde önemli bir adım olmuştur. Topluluk Nisan 1951’den başlayarak Yapı ve Kredi Bankasının desteğinde Küçük Sahne dergisini 1955-1956 sezonuna kadar yayımlamıştır. Bankanın parasal desteğini çektiği bu tarihten sonra da dergi birkaç sayı daha yayımlandı.

1993’te Kültür Bakanlığı tarafından baştan aşağı elden geçirilen bina, 24 Ocak 1994’te yeniden açıldı. Bina içindeki sahneye, Bedia Muvahhit Sahnesi adı verildi.

HİLMİ ZAFER ŞAHİN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı