Korkuteli İlçesi Hakkında Bilgi

- in Coğrafya

Antalya İlinin Korkuteli İlçesi Hakkında Bilgi. Korkuteli tarihi, yeryüzü şekilleri, iklimi, bitki örtüsü, önemli tarihi ve doğal güzellikleri, ekonomisi, yetiştirilen ürünleri.

Korkuteli; Antalya iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba.

Doğuda ilin Merkez, güneyde Kumluca ve Elmalı ilçeleri, güneybatıda Muğla, batı ve kuzeyde Burdur illeri ile sınırlıdır.

İlçe toprakları engebelerle kaplıdır. Doğuda ve batıda dağlar, orta bölümde çukur alanlar, düzlükler yer alır. Batı Toroslar’ın kolları olan dağlar ilçe topraklarını şekillendirir. Doğuda Yanartaş dağı 1.533 m’ye yükselir. Bunun güneyinde Bey dağlarının kuzey uzantıları yer alır. Bey dağları üzerindeki tepelerde yükseklik 2.500 m’ye yaklaşır. Batıdaki dağlarda da yükseklik 2.000 m’yi aşar. Burada Akdağların kuzey uzantıları ilçeye sokulur. Bu dağlar üzerindeki Ziyarettepe 2.591 m’dir. Korkuteli kasabası güneybatısındaki Boztaş tepesi, 1.803 m yüksekliktedir. Orta bölümde Elmalı Korkuteli Bucak çöküntü alanının bir bölümünü oluşturan Bozova düzlüğü yer alır. Bozova’da polyeler geniş yer tutar. Burası ilçenin başlıca tarım alanıdır. Güneybatıda da, ortasında Söğüt gölünün bulunduğu Söğüt çukurluğu yer alır. Bu çukur alanlar zaman zaman sular altında kalan, bazen de tarım alanı olarak kullanılan düzlüklerle kaplıdır. Karstik şekiller geniş yer tutar.

İlçenin akarsuları içe akışlıdır. Bu nedenle kapalı tekneler oluşmuştur. Bunlardan Korkuteli çayı, Bingeçit deresi ve Söğüt gölünü besleyen dereler sayılabilir. İlçenin iklimi Akdeniz iklimi özelliklerini taşımasına karşın, bazı farklılıklar görülür. Burada daha çok İç Anadolu’ nun karasal iklimi ile Akdeniz iklimi arasında bir geçiş tipi olan Göller Yöresi iklimi egemendir. Yazlar Akdeniz’den serin, kışlar da soğuk geçer. Alçaklarda ve dağların güney yamaçlarında Akdeniz’in tipik bitkileri olan maki toplulukları geniş yer tutar.

Yükseklerde ormanlar (meşe ve çam türleri) yer alır. Kuzeye dönük yamaçlar, Bozova çevresi ve Söğüt çukurluğu çevresi ise bozkır özelliği gösterir.

İlçenin başlıca gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Arpa en çok üretilen üründür. Sonra elma, zeytin, şeker pancarı, buğday, nohut ve ayçiçeği gelir. Tarıma elverişsiz alanlarda hayvancılık yapılır. Kıl keçi en çok beslenen türdür. Ayrıca koyun, sığır ve kümes hayvanları da önemlidir.

Korkuteli kasabası, Bozova düzlüğünün güney kıyısında Korkuteli çayı kenarında kurulmuştur. İl merkezine uzaklığı 67 km, nüfusu 10.615 (1980)’ tir. Korkuteli, Akdeniz’in sıcağından bunalan Antalyalıların yaz aylarında serinlemek için geldikleri bir tatil kasabasıdır. Ayrıca çevrede üretilen ürünlerin pazarlandığı bir yerdir.