Kontrplak Nedir? Nasıl Kullanılır?

- in Nedir

Kontrplak nedir, nerede ve nasıl kullanılır, özelliği nedir? Kontrplak yapımı hakkında bilgi.

En az üç kaplamanın, lifleri birbirine ters biçimde üst üste yapıştırılmasıyla oluşturulan ince, esnek ve dayanıklı tahta.

Çok geniş bir kullanım alanı olan kontrplak, lifleri birbirine dikey getirilen 3, 5, 7 gibi tek sayılı, bir kaç ince tabakadan oluşur. Dikey tabakalar arasında 30, 45 veya 60 derecelik açılar yarattığından, kuvvet dağılımı, kontrplağın her noktasına dengeli olarak iletilir ve esneklik, dayanıklılık sağlanır. Bu nedenle, orta tabakanın her iki yanına, aynı nitelikli ve aynı açılı tabakalar konulur.

Kontrplak yapımında iki sistem kullanılır. İlkinde tek sayılı tabakalar üst üste konularak yapıştırılır. İkincisinde ise, lataların yan yana yapıştırılmasıyla elde edilen özün her iki yanı tabakayla kaplanır. Tabakaların kurutulmadan yapıştırılmasına yaş, kurutulduktan sonra yapıştırılmasına kuru yöntem adı verilir.

Yapım, sırasında, su geçirmeyen yapıştırıcılar kullanılarak, kontrplak daha dayanıklı duruma getirilebilir. Ancak, bu maddeler, kontrplağın kullanılacağı yerin özelliklerine göre seçilmesi gerekir. Aksi halde tabakalar kolaylıkla ayrılabilir. Kontrplak yapımında genellikle gürgen, kızılağaç ve ıhlamur kütükleri kullanılır.

Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt Sayfa 2742