Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

- in Nedir

Kolera Hastalığı Nedir? Kolera belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır, tedavisi nasıldır. Kolera hastalığı hakkında bilgi.

Kolera. Ani başlayan şiddetli ishal, bulantı olmadan kusma ve hızla gelişen sıvı kaybıyla belirgin olan bulaşıcı bir hastalık. Kolera, genellikle dışkı veya dışkının karıştığı sularla bulaşır. Bazı kimseler taşıyıcılık yaparak, kendileri hastalanmadan mikrobu vücutlarında taşırlar ve bunu dışkılama yoluyla çevrelerine yayarlar. Kanalizasyon sistemi yeterli olmayan yerleşme merkezlerinde., mikroplu suların içme ve kullanma suyuna karışması veya dışkı karışmış sularla sebzelerin sulanması gibi durumlar hastalığın yayılmasına neden olur.

Hastalığın kuluçka devresi 4-5 gün kadar sürerse de; bazı hallerde hastalık 2-3 saat içinde de ortaya çıkabilir. Pirinç suyu görünümündeki şiddetli ishal ve sürekli kusmalar ile başlayan hastalık, hızla kaybedilen su nedeniyle susamaya, idrar azalmasına ve zayıflamaya yol açar. Solunum hızlanır, nabız zayıflar, dolaşım yetmezliği başlar. Zamanında müdahale edilmeyen yakalardaki ölümlerin çoğu^dolaşım yetmezliğinden kaynaklanır.

Hastalığın tedavisinde antibiyotikle beraber, vücudun kaybettiği sıvıyı karşılamak amacıyla damardan sıvı verilir. Hemen başlandığı takdirde tedavi etkilidir.

Kolera bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Kolera salgını olan bir toplumda, koruyuculuğu düşük olduğundan aşılanma yoluyla salgın önlenemez. Koleradan korunmak için, yerleşim merkezlerinde kanalizasyon sisteminin iyileştirilmesi, suların klorlanması,taşıyıcıların saptanarak mikrobu yaymalarının önlenmesi ve toplumun koleradan korunma konusunda eğitilmesi gereklidir.

Günümüzde kolera salgını en çok Hindistan’da görülmektedir.

Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2723