EfsanelerHalkbilimi

Kars Celal Baba Efsanesi Nedir?

Celal Baba Hikayesi Nedir?

Doğu Anadolu’muzun serhat şehri Kars, 40 yıl kara günlerde kaldıktan sonra tekrar bizim olmuş, bu arada yiğit Türk evladı pek çok kahramanlıklar göstermiştir. Türklerin Anadolu’ya açıldıkları kapı olan Kars İlimizde her taşın, her köşe-bucağın bir hatırası vardır. Nice nice Türk evladı bu topraklar uğruna tertemiz kanlarını akıtmışlardı.

Şehre, bir fatih edası ile tepeden bakan Kars Kale’sinin giriş kapısının hemen sağında bir türbe vardır. Bu türbenin Celal Baba adlı bir zata alt olduğu söylenir ve hakkında şu hikaye anlatılır:

Ermeni Harbi (?) esnasında Celâl Baba, Kars Kalesi’nin kapı muhafızı olarak vazife alır. Ermeniler Karadağ istikâmetinden kalabalık bir ordu halinde Kale’ye taarruza geçerler. Celal Baba da saatlerce çarpışır. Sonunda bir Ermeni, bunun arkasından gelerek başını gövdesinden ayırır. Başının yere düştüğünü anlayan Celâl Baba hemen onu Koltuğunun altına alır ve düşmanla döğüşmeye devam eder. Bu durumu gören düşman kaçmaya başlar, şehre hakim olamadan çekilip giderler.

Şehrin düşmandan temizlendiği haberini alan Celâl Baba olduğu yere düşüp kalır. Onu oraya gömerler. Düşüp öldüğü yerin Kale kapısının hemen girişinde olmasını ise halk, onun, Ölümünde bile kendisine emanet edilen yeri terketmediği şeklinde değerlendirir.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı