Dinozorlar Hakkında Bilgi, Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?

- in Hayvanlar

Dinozorlar Hakkında Bilgi. Dinozor türleri nelerdir, hangi alt sınıftan oluşurlar, Dinozorlar çağında neler oldu? Dinozorlar nasıl yok oldu?

Dinozorlar, tarih öncesi sürüngenlerdi. Birçoğu karada yaşayan tüm hayvanlardan büyük, dev boyuttaydılar; ama bazıları da tavuk kadar küçüktü. Dinozorlar yaklaşık 160 milyon yıl önce yaşadılar ve türlerinin soyu, ilk insan benzeri yaratıkların ortaya çıkmasından 60 milyon yıl önce tükendi.

Dinozorlar Çağı: Dinozorların yaşadıkları zamanlarda iklim genellikle ılımandı ve yüksek dağların sayısı azdı. Dinozorlar yavaş akan nehirlerin kenarlarındaki geniş düzlüklerde yaşadılar. İlk dinozorlar yaklaşık 220 milyon yıl önce ortaya çıktı. Boyları küçüktü ve arka ayakları üzerinde koşuyorlardı. Atalarıyla aralarındaki en büyük fark, bacaklarının vücutlarının yanında değil insanlar gibi Altında” olmasıydı. Bu onlara daha büyük bir hareket kabiliyeti sağlıyordu; yiyeceklere daha kolay ulaşıyor ve düşmanlarından daha kolay kaçıyorlardı. İlk dönemlerde böcekler ve küçük avlarla besleniyorlardı. Hayatta kaldılar ve geliştiler. Çok büyük boyutlarda birçok tür ortaya çıktı.

Dinozorların Türleri ( Alt Sınıfları ) Bilim adamları, dinozorları, kalça kemiklerinin şekillerine göre iki ana gruba ayırır. Birinci gruba, ‘ ‘sürüngen-kalçalı” anlamına gelen saurischia adı verilir; çünkü timsah gibi sürüngenlerin kalça yapıları bu şekildedir. İkinci gruba ise, “kuş kalçalı” anlamına gelen ornithischia adı verilir; çünkü kuşların kalça kemikleri bu şekildedir. Bu iki grup arasında farklılıklar vardır.

Sürüngen kalçalıların dişleri, ağızlarının önündeydi. Dişleriyle ısırıp, kesip, koparabilseler de aslında yiyeceklerini çiğneyemiyorlardı. Tüm etoburlar, sürüngen kalçalıydı. Kuş kalçalı dinozorların dişleri, ağızlarının arkasındaydı ve genellikle önde boynuzumsu bir burunları vardı. Sert bitkileri öğütebiliyorlardı. Tüm kuş kalçalı dinozorlar otoburdular. Çoğunun vücutlarında iğnelerden veya kemiklerden oluşan zırhlı tabakalar vardı.

Sıcakkanlı mı yoksa soğukkanlı mı?

Bilim adamları dinozorların sıcakkanlı mı yoksa soğukkanlı mı olduklarını henüz bilmemektedirler. Kertenkele gibi soğukkanlı bir hayvanın ısınması ve aktif hale gelmesi için güneşin ısısına ihtiyacı vardır. Kuşlar veya insanlar gibi sıcakkanlı hayvanlar her durumda aktif haldedirler. Dünyanın genel iklimi daha sıcak olduğu için, dinozorların zamanının çoğunda aktif olmaları daha kolay hale gelmiştir. Büyük dinozorlar gece boyu sıcak kalabilirlerdi; çünkü dev vücutlarının ısısının düşmesi uzun zaman alırdı. Bu, dinozorların bu kadar büyük olmalarının nedenlerinden biri olabilir. Daha küçük dinozorlar, hareketli kalarak kendilerini sıcak tutmuş olabilirler veya gerçekten de sıcakkanlıydılar.

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?

Dinozorların neden yok oldukları henüz bilinmemektedir. 160 milyon yıl boyunca diğerlerinin soyu tükendikçe yeni dinozor türleri gelişmiştir. Fakat 64 milyon yıl önce, Cretaceous döneminin sonunda dinozorlar birdenbire ortadan kaybolmuştur.

Bu ortadan kaybolmanın ne kadar sürdüğü bilim adamları tarafından tam olarak bilinmemektedir. Kısa bir sürede gerçekleşmiş veya milyonlarca yıl sürmüş olabilir. Diğer birçok hayvan türünün soyu yaklaşık aynı zamanlarda tükenmiştir. Bunların büyük bir kısmı büyük hayvanlardır; ama son deniz sürüngenlerinden mozazorlar gibi daha küçük hayvanlar da onlarla birlikte yok olmuştur.

Peki ne olmuştur? Bu konudaki tahminlerden biri, bu zamanlarda gerçekleşen, iklim ve doğal ortamdaki büyük değişikliklerdir. Dinozorlar kendilerini bu yeni koşullara uyduramamışlar ve ölmüşlerdir. Bu konudaki diğer bir teoriyse, Dünyaya çarpan dev bir gök taşıdır. Bunun etkisi, güneşin ışığını karartan dev bir siyah toz bulutudur. Böylece ısı düşmüş, tüm hayvanlar ve bitkiler ölmüştür. Sadece soğuğa dayanabilenler hayatta kalarak Dünyaya yayılmışlardır.

Dinozorları Keşfetmek

Dinozorlar hakkındaki bütün bilgiler, fosillerden öğrenilmiştir. Bilim adamları yeni bir dinozor türü keşfettiklerinde, vücudunun biçimini, nasıl yürüyüp koştuğunu ve hangi dinozorlarla akraba olduğunu anlamak için kemiklerini incelerler. Dinozor fosilinin bulunduğu pozisyon bize belli bir sürüde yaşayan dinozorlar hakkında bilgiler verir.
Yaprak veya kabuk gibi diğer fosiller, o zamanki iklim ve bitki türleri hakkında bilgi verir. Dinozor dişleri günümüze kadar sağlam kalmıştır ve hayvanın etobur mu yoksa otobur mu olduğunu gösterir. Bulunanlar arasında az sayıda dinozor yumurtası da vardır. Bu, bugünkü bazı sürüngenler gibi dinozorların da bazen yavrularına bakmadıklarını göstermektedir.

Tüm bunlar dinozorlar hakkındaki birçok şeyi anlamamızı sağlar; fakat onlar hakkında henüz bilmediğimiz birçok şey var. Örneğin, hangi renkteydiler? Ses yükseklikleri neydi? Ne kadar yaşadılar? Bilim adamları hâlâ bu soruların yanıtlarını aramaktadır.