Deniz Yosunları Nedir, Özellikleri, Faydaları

- in Hayvanlar

Deniz Yosunları Nedir? Deniz Yosunları Özellikleri Nelerdir, Deniz Yosunları nerede kullanılır, nerede bulunur. 

Yosunlar, kayalıklarda gördüğünüz canlılardır. Algae olarak bilinen bir canlı yaşam grubuna dahildirler.  Yosunların çok azı yeşil renkliyken, pek çoğu kahverengi ya da kırmızımsıdır.

Bir yosunu oluşturan minik hücreler son derece basittir. Yapılarını güçlendirecek hücre duvarlarına sahip değildirler. Deniz yosunları ancak suyla destek ayakta durabilir. Tıpkı bitkiler gibi, yosunlar da yiyeceklerini sudan ve güneş ışığı enerjisini kullanarak havadaki karbondioksitten elde eder. Buna fotosentez denir. Yosunlar, fotosentez için yeterli miktarda güneş ışığı bulunan deniz yüzeyinde bulunur.

Bazı yosunlar, yeni bitkiler olarak yetişen parçalara ayrılarak yayılır. Yosunlar, cinsel ilişkiyle de üreyebilmektedir. Yaprak uçlarının kenarlarında yer alan mesane benzeri keselerde erkek ve dişil cinsiyet hücreleri bulunur. Doğurgan cinsiyet hücreleri, gözenekler arasında sıkıştırılır ve döllenmiş bir yumurta hücresi oluşturur. Bu yumurta hücresi, yeni bir bitkiye dönüşür.

Gelgit bölgelerinde yaşayan yosunlar, suyun dışında geçen dönemlerle baş etmek zorundadır. Kıyının en dibinde yaşayan esmer su yosunları, suyun dışında kısa bir süre yaşayabilirler. Kıyının üst bölgelerindeki yosunlar, uzun süre kuru kalsalar da hayatta kalabilir.

Yararlı Yosunlar

Kıyılardan toplanan yosunlar, bazı kıyı bölgelerinde gübre olarak kullanılmaktadır. Yosundan yapılan ve aljinat denilen maddeler, gıda endüstrisinde dondurma gibi maddelerin “kıvamını ayarlamak” için kullanılır. Çinliler ve Japonlar yemeklerini yosunla pişirir. Sağlıklı bir yiyecek olarak kabul edilmektedir.