Deniz Kuşları Nelerdir, İsimleri, Çeşitleri

- in Hayvanlar

Deniz Kuşları nelerdir. Deniz Kuşları isimleri ( adları) Deniz kuşları çeşitleri, özellikleri hakkında bilgi.

Yeryüzünün neredeyse dörtte üçü denizlerle kaplıdır. Okyanuslar yiyecek bakımından karalar kadar zengindir, bu nedenle kuşların bu yiyecek kaynağından yararlanmaları şaşırtıcı değildir. Ancak açık deniz kuşları için zor bir bölge sayılabileceğinden yumurtlamak için karaya gelirler. 8700 kuş türünden sadece 300’ü tamamen açık deniz üzerinde yaşayabilir.

Martılar, deniz kuşları içinde en başarılı olanıdır ve insanlardan yaralanma konusunda oldukça başarılıdır. Çöplerimizi yerler ve bazıları çatılarımıza yuva yaparlar Martılar, kıyıdan kilometrelerce ötede görülebilirler; ancak bazıları tamamen karada yasar.

Albatroslar büyük okyanus gezginleridir. Gagalarının değişik biçimi nedeniyle bu gruptaki kuşlara tüp burunlu adı verilir. Kuşun burun delikleri tüp gibi açılıp havayı içine çekerek kara ve yiyecek kokusunu almasını sağlar Albatroslar muhteşem planörlerdir ve yumurtlamak için kıyıya gelirler.

Diğer bir su kuşu grubunu karabatak, sümsük kuşu gibi kuşlar oluşturur. Yiyecek bulma konusundaki yöntemleri, sümsük kuşunun 15 m ya da daha yüksekten suya dalarak gerçekleştirdiği dramatik performanstan, diğer kuşları izleyip onların avlarını çalarak korsanlık yapmaya kadar değişkenlik gösterir.

Deniz kırlangıçları martıların yakın akrabalarıdır. Her yıl kutuplardan Antarktika’ya kadar gidip geri dönen üyeleri, kutup deniz kırlangıcı gibi hızlı göçmenlerdir. Genellikle balıkla beslenirler.

Penguenler  uçamayan deniz kuşlarıdır. Genellikle Antarktik sularda ve Ekvator’un güneyinde yaşarlar. Penguenlerin deri altlarında yağlardan oluşan ve soğuğa karşı koruyucu özelliği olan bir katman bulunur. Biçimli vücutları ve kısa kanatları sayesinde suda torpido hızıyla hareket ederler. Penguenler ağırdır, bu da suya batmalarına yardımcı olur.

Kral penguenler yaklaşık 10 dakika su altında kalabilir. Penguenlerin çoğu balıkla beslenirken bazıları kalamar ve kril yerler. Penguenler, sosyal hayvanlardır ve büyük koloniler halinde yaşarlar.