Deniz Anası Nedir? Nerede Yaşar, Nasıl Çoğalır, Özellikleri

- in Hayvanlar

Deniz Anası nedir, nerede yaşar, nasıl çoğalır. Deniz Analarının özellikleri nelerdir. Deniz Anaları ve Mercanlar hakkında bilgi.

Denizanası nedir, nerede yaşar, nasıl çoğalır. Denizanalarının özellikleri nelerdir. Denizanaları ve Mercanlar hakkında bilgi.

Denizanaları, mercanlar ve denizşakayıkları aynı gruptan canlılardır. Hepsinin tüp ya da kaba benzer bir vücut şekilleri vardır. 6500 farklı mercan ve denizşakayığı, 200 değişik denizanası türü vardır.

İlgili olduğu halde farklı tür olan birçok hayvan da denizanası sanılmaktadır. Örneğin yapıştığında insanlar için çok zararlı olabilecek Portekiz devasa deniz yaratığı bunlara örnektir.

Denizanalarının çana benzeyen vücutları, jöleye benzeyen katı bir maddeden oluşur. Çanın alt kısmından denizde yol bulmaya yarayan uzantılar sarkar. Bu uzantılar balık, karides ve diğer deniz canlıları gibi avları etkisiz duruma getirmekte kullanılan yakıcı hücrelerle kaplıdır.

Denizşakayıkları ve yakınları olan mercanlar daha çok bitkiye benzeyen bir görünüme sahip olsalar da aslında polip adı verilen canlılardır. Polipler basit, kap şeklinde bir vücudu olan ve ağzının çevresinde uzantılar bulunan hayvanlardır. Uzantılardaki yakıcı hücreler, kendilerine yaklaşan küçük deniz canlılarını etkisiz hale getirerek öldürmeye yarar.

Denizşakayıkları, tamamen yumuşakçadırlar. Sığ ya da derin suda yaşar, kendilerini kaya, mercan ya da kabuk gibi sert bir yüzeye yapıştırırlar. Sudan çıkarıldıklarında jöle parçası gibi görünür; ancak suya girdiklerinde kısa uzantılardan oluşan çiçekler gibi bir görünüme sahip olurlar.
Bir mercan polibi, sudaki mineralleri alarak onları kendisini koruyan ve destekleyen sert bir iskelete çevirir. Bazı mercanlar soğuk ve derin denizde yalnız yaşarlar ancak daha çok koloniler hâlinde yaşayan hayvanlardır ve büyük bir iskeleti paylaşırlar. Bunlar mercan resiflerini meydana getiren canlılardır. Bu tür resifler birçok hayvan ve yaratık için ev vazifesi görür.