HalkbilimiGeleneksel El Sanatları

Bursa’nın Geleneksel El Sanatları Nelerdir?

Bursa ilinin geleneksel el sanatları nelerdir, Bursa geleneksel el sanatları hakkında bilgi.

Bursa Geleneksel El Sanatları Hakkında Kısa Bilgi

Bursa’daki yaygın el sanatları arasında her şeyden önce ipek ve kadife kumaş dokumacılığı gelir. Bu Dokuma sanatı kentin bütün Türk dönemi boyunca zengin bir geleneğe bağlı olarak süregelmiştir, 16.yy ‘da doruk noktasına ulaşan ipek dokumacılığının “kemha”. “atlas”, “tafta”, “kadife”, “kutnu” ve “vale” gibi adlar taşıyan çeşitli türden ürünler, yurt dışında da “Bursa kumaşı” olarak büyük ün kazanmış ve aranmıştır.

Bursa da pamuklu dokumacılığı da 19.yy’a kadar sürmüştür. Pamuklu dokumaların en ünlüsü “beledi” adı verilen çift katlı bir kumaştır. Bugün makineleşerek el sanatı olmaktan çıkmışsa da, Bursa’nın simgesi durumunu koruyan havluculuğu bu arada saymak gerekir.

Bursa’nın bir başka yaygın el sanatı da bıçakçılık. 19.yy’ın ikinci yarısında Bursa’ya yerleşen Rumeli göçmenlerinin getirdiği bu sanat, günümüzde de çok çeşitli ürünleriyle ününü sürdürmektedir, Öte yandan İznik ilçesi, Osmanlı dönemi kültürü içinde önemli bir yeri olan bir el sanatının, çiniciliğin Anadolu’daki en önde gelen merkezini oluşturmaktadır. İznik’te Bizans döneminde de uygulandığı bilinen bu sanat 17.yy’da en Üst düzeye ulaşmış. 17.yy sonlarına kadar varlığını korumuştur.
 

Kültürel Bellek

Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla hazırlanmış bir Web sitesidir. Site içerikleri başta Ansiklopediler olmak üzere değişik kaynaklardan derlenmiştir. Gazi Üniversitesi ( Türk Halk bilimi Bölümü) öğrencilerinin folklor derlemeleri de sitemizde yer almaktadır. serkan.gakko@gmail.com iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı