HalkbilimiMasallar

Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı

Padişah olan babası erkek evlat istediği için, erkek olarak tanınan bir kızın başından geçen serüvenleri anlatıldığı Türk Halk Masalı

Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı Özeti.

Padişah olan babası erkek evlat istediği için, erkek olarak tanınan bir kızın başından geçen serüvenleri anlatır. Kahramanının sonunda gerçekten erkek olduğu bu masal, cinsiyet değiştirerek mutluluğa ulaşma temasını işleyen ilginç ve yaygın masal örneklerinden biridir. Eski ve yeni harflerle birkaç kez basılmış olan Billur Köşk Masalları kitabında da yer alması yaygınlığının başlıca nedenlerindendir.

Arka arkaya hep kız çocuk sahibi olan padişah, son çocuğu da erkek olmazsa Sultan hanımı ve çocuğu öldüreceği tehdidinde bulunur. Gene bir kız çocuğu dünyaya getiren karısı ondan korkusundan gerçeği saklar ve çocuğun erkek olduğunu söyler. Erkek gibi yetiştirilen ve çevrenin de erkek gibi davrandığı kız, zamanı gelince sünnet ettirilmek istenir. O da gerçeğin anlaşılmasından ve babasının annesiyle kendisine bir kötülük yapmasından korkarak konuşan atının yardımıyla ülkeden kaçar. Başka bir ülkeye ulaşır; ülkenin padişahını, tutsak olduğu devin elinden kurtarır ve ödül olarak da bu padişahın küçük kızını ister Oysa küçük kız peri padişahının oğlunu sevmektedir. Bu nedenle çok ağır koşullar ilen sürer. Erkek kızın, padişahın kızını alabilmesi için devlerin şimşir tarağını, aynasını ve kilimini getirmesi gerekmektedir. Konuşan atının yardımıyla devler ülkesine giden erkek kız, istenen şeyleri ele geçirip getirir. Bu arada, devlerin bedduası üzerine gerçekten erkek olmuştur.

Padişahın kızı peri padişahının oğlu ile anlaşarak son bir istek daha ileri sürer Ondan “Ağlayan Nar ile Gülen Ayva”yı da getirmesini, ancak bu isteği de olduktan sonra evlenebileceğini söyler. Erkek olan kız, gene atının yardımıyla bunları da getirir ve padişahın küçük kızını alarak ülkesine döner.

Kaynak: Ana Britannica 1 Cilt Sayfa: 190

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı