Abant Gölü Hakkında Bilgi

- in Dersimiz

 

Abant Gölü. Bolu’nun 34 km. güneybatısında bir tatlı su gölü.

Bolu – İstanbul E – 5 Karayolu’nun 11. km’sinden ayrılan 23 km. uzunluğundaki bir yol ile Abant’a gidilir. Yüzölçümü 1,25 kilometrekare, denizden yüksekliği 1.325 m. olan bir set (doğal baraj) gölüdür. Suyu çok duru olduğundan gölün dibi rahatlıkla görülebilir. En derin yeri 17 m dolayındadır. Gölü kaplayacak kadar bol olan nilüferler, beyaz ve san renkli çiçekleri ile göle ayrı bir güzellik verir. Etrafını, denizden yükseltisi 1.770 m. ye ulasan Abant dağları çevreler. Bu dağlar çam ve köknar ağaçlarıyla kaplıdır. Ormanda yemyeşil otlar, nefis kokulu dag çiçekleri, alıç, kuşburnu, böğürtlen gibi doğal meyveli bitkiler yer alır. Abant’ın çevresi sürekli canlılığını koruyan bir bitki örtüsüyle kaplıdır.

Abant gölü, sularını kendi adını taşıyan bir dereyle Bolu çayına akıtır. Gölde alabalık ve tatlı su mercanı bulunur. Göl çevresinde, özel havuzlarda da alabalık yetiştirilir.

Her mevsim ayrı güzellikte oluşu, çevreye yerli turistlerin dolmasını sağlar. Kış aylarında, kış sporu yapmak isteyenler Abant’a gelirler. Göl kenarında kamp yapılabilecek yerler bulunduğu gibi, turistik oteller de vardır.