Zamanı Ölçme Araçları

Zamanı Ölçme Araçları

- in Dersimiz
463
22

İnsanlar zamanı ölçmek için hangi araçları kullanmıştır. Bu araçların özellikler nelerdir?

İnsanlar , bir eylemin, olayın ne kadar sürdüğünü belirlemek için uğraşmıştır. Araştırmalar yapmış, çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

Güneş Saatleri: Zamanı ölçme ile ilgili ilk çabalar güneş saatiyle başlamıştır. Bu ilk saatler, yüzyıllar boyunca zamanın ölçülmesi için kullanılan en yaygın araçlar olmuşlardır. Güneş saatleri, özel olarak hazırlanmış bir milin Mgölgesinin, Güneş’in görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer, taş veya madenî bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yarayan araçlardır. Saat, Güneş’in oluşturduğu gölgeyi ölçmekteydi. Bu nedenle güneş saatleri  ancak bol güneşli ülkelerde ve gündüzleri kullanılabiliyordu.

Su Saatleri: Güneş saatleri kadar eskiye dayanan, ancak tam zamanı bilinmese de ilk tipleri Mısır’da bulunan su saatleri, dibinde delik olan bir kovanın boşalması ve dolmasıyla zamanı gösterir. Güneş saatleri belirli bir zamanı gösterirken, su saatleri ne kadar zaman geçtiğini de gösteriyordu. Bu nedenle su saatinin icadı zaman ölçümünün gerçek başlangıcı sayılabilir.

Su saatleri sade olmalarına rağmen sorunluydular. Soğuk bölgelerde suyun akışkanlığının azalması, deliğin tıkanması, suyun sabit olmaması gibi sorunlar vardı. Buna rağmen su saatleri yüzyıllarca kullanılmıştır.

Kum Saatleri: Kum saatleri, zamanın geleneksel sembolüdür. Saatin ilk tasarımı olan yumurta biçiminde cam kaptan akan kum yüzyıllar boyunca sabit kalmıştır. Saatlerde kumun yanı sıra bazen pudra hâline getirilmiş yumurta kabuğu, cıva ya da ince toz siyah mermer de kullanılmıştır. Camcılık becerisi geliştikçe, kumun doldurulduğu ağız da eritilerek kapatılmış, kumun nemlenerek akışının zorlaşmasının önüne geçilmiştir.

Mekanik Saatler: Bu tür saatlerdeki mekanizma ağırlığın asılı olduğu ipi ya da zinciri kısa aralıklarla tutan ve bırakan bir düzendir. Bu düzen tüm modern saatlerin de ortak özelliğidir. insanlar, zaman kavramını fark ederek çok eski çağlardan beri, zamanı öğrenmek için çeşitli takvimler yaptılar. Bunun için gökyüzünü ve doğa olaylarını izlediler. Devamlı aynı zaman içerisinde gerçekleşen olayları araştırdılar. Örneğin; yıldızların, Ay’ın, Güneş’in ve Dünya’nın hareketlerini izlediler. Bu hareketlerin sürelerinin değişmediğini gördüler. Gözlenen zamanlar ve belirli sürelerle tekrarlanan gelişmeler gün, ay, yıl gibi zaman birimlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Eski Mezopotamya, Mısır, Çin uygarlıklarında insanların kendilerine özgü takvimler geliştirdikleri bilinmektedir.

Miladi ve hicri takvim bugüne kadar kullanılan takvimlerin en önemlilerindendir

22 Comments

 1. güzel ama biraz daha olsaydı daha iyi olurdu ama ginede dersim için bunları yazdım ama bu projeden düşük malırsam hep bu site yüzünden

 2. Projeden inşallah yüksek alırsın ne yapalım bu kadarını bulabildim

 3. admin sadece saatler olduğu için kötü

 4. çok igrençe sace saatler var kaan dogru söylüyorsun

 5. Kusra bakmayın artık napalım bu sitenin iyi olması için elimizden geleni yapıyoruz. Söylediğim gibi biz bu bilgileri bulduk .
  ben şöyle bir bilgide buldum.
  işinize yararsa zamanı ölçmede saat tipleri :
  1.Atom Saati
  2.Elektronik saat
  3.Su saati
  4.Kum saati
  5.Güneş saati
  6.Sarkaçlı saat
  7.Zemberekli saat
  8.Kronometre
  9.Köstekli saat
  10.Mekanik saat
  11.Ateş Saati
  12.Mum Saat

 6. güzel benim için yetti sağol admın

 7. Güzeller güzeli

  Ben birşey sorucam samanı ölme araçlarının bitek saat tiplerimi ar?

 8. artık çok güzel bir yer burası ayrıca bilgi verici

 9. saol admincim sayende 100 aldım 😀

 10. Fena değil

 11. çok işime yaradı hazırlayanlara teşekkürler

 12. bencede yeterliydi çok işime yaradı teşekkürler admin eğer yeterli bulmadıysanız gidin başka siteye ne demek düşük alırsam bu site yüzünden

 13. BENİM İÇİN DAHA ÇOK BİLGİ GEREKLİ BU BİLGİLER YETMEZ:(

 14. ÇÜNKÜ SADECE SAAT TİPLERİNE DEĞİL TAKVİMLEREDE İHTİYACIM VAR

 15. cok güzlsiz beyenmesseniz beyenmeyin

 16. Ödevimde yardımcı oldu gerçekten güzel bir site

 17. buradan ve başka sitelerden aldım güzeldi

 18. cok işimi yaradı saolun!!!!

 19. çok güzel sağ olun (aslında daha çok bilgi gerekliydi)

 20. isime çok yaradı saol 😉 :)

 21. Beğenmeyenler kendileri bulsun yada yazsın ozaman

 22. NEDİYON SEN ÇOK İŞİME YARADI

Yorum Yazmak İstemez misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Leylak Nedir, Leylak Hakkında Kısaca Bilgi

Leylak Nedir?   Zeytingiller familyasından, çiçekleri güzel kokulu,