Ana Sayfa Bilgi Dünyası Yumurtalar Hakkında Kısaca Bilgi

Yumurtalar Hakkında Kısaca Bilgi

54
0

Yumurta, dişi hayvanın yaptığı ve erkek hayvandaki sperm hücresiyle birleştiğinde yeni bir hayvan oluşumunu mümkün kılan bir hücredir. Neredeyse tüm hayvanlar yumurta üretir.

Hayvanların çoğu yumurta bırakır. Yumurtalar genellikle koruma amaçlı jölemsi bir madde ya da sert bir kabukla çevrelenmiş olur. Balıklar yumurtalarını deniz, göl ve nehirlere; kaplumbağalar ve timsahlar kuma; kurbağalar göllere ve kuşlar yuvalarına bırakır.

Böcek yumurtalarının çoğu besleyici bir kabuğa sahiptir. Yavru böcekler yumurtadan çıkar çıkmaz bu kabuğu yer.

Kuş yumurtaları

Kuş yumurtasının çok sayıda katmanı vardır. En dış kısımda koruma amaçlı sert bir kabuk, iç kısımlarda ince bir zar ve yumurta akı bulunur. Yumurta akı büyümekte olan embriyoyu koruyan ve yavruya minder vazifesi gören bir katmandır. Yumurtanın tam merkezinde yavruyu besleyecek yağ ve proteinlerden oluşan yumurta sarısı vardır.

Yumurta bırakıldığında döllenmemişse yavru veremez. Yavru verebilmesi için yumurtanın döllenmesi gerekir. Kuluçkada (sıcak) tutulması gerekir ve ebeveynler bunu sırayla yumurtanın üzerine oturarak sağlar. Bu devresinin sonunda yavru, yumurtanın dış kabuğunu kırarak doğar.

 Guguk kuşlarının çoğu yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakır ve yavrularına yuvanın sahibi olan anne bakar. Resimdeki guguk kuşu yumurtası ötücü kuş yuvasına bırakılmış. Guguk kuşu kabuktan çıkınca bakıcı anne tarafından getirilen tüm yiyecekleri tek başına yiyebilmek için diğer yumurtaları yuvadan atar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here