Yetişkinlik Dönemi

Yetişkinlik Dönemi

- in Kültür

Yetişkinlik Dönemi

Yetişkinlik dönemi 21-65 yaşları arasını kapsar. İnsanların en verimli olduğu, daha önceki gelişme dönemleri sağlıklı geçirilmişse olumlu, üretken bağımsız bir yaşamın kurulabildiği bir dönemdir.

Yetişkin ve olgun bir insan para kazanmaya, birilerine yardım etmeye çabalar. 21-35 yaşları arasında meslek ve eş seçimi yapar.

Bu dönem ilk ciddi sorumlulukların üstlenildiği ve yaşantıya yön veren bir çağdır. Bu dönemin ilk yıllarında birey istediği işe girememe, meslek içi ya da aile içi çatışma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunların üstesinden gelen yetişkin, ilerideki yaşantısını sağlıklı sürdürmede önemli bir adım atmış olur. Eğer sorunları çözmede başarı sağlayamazsa daha sonraki yıllarda beklentilerine ve hayallerine ulaşıp ulaşamadığını sorgulayarak bunalıma düşebilir.

Erkekler 50-55 yaşlar arasında andropoz (yaş dönümü), kadınlar ise 45-50 yaşları arasında menopoza (âdetten kesilmeye) bağlı sıkıntılar yaşar. Bu sıkıntılar kişiden kişiye değişebilir. Yetişkinlik dönemini ruhsal yönden sağlıklı sürdürmek, zamanı ve koşulları iyi değerlendirmeye, sosyal ilişkileri geliştirmeye bağlıdır.

3 Comments

  1. ben hiç beğenmedim

  2. bence güzeldi

  3. bencede süperdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir