Tebrik Kartı

Temmuz 14, 2012 Yorum yok. »

Tebrik Kartı

Yılbaşında basılmış tebrik kartı gönderme geleneği 1843’te Londra’da başlamıştır. Önceden elle yapılmış kardan elden vermek, daha sonraları da postayla göndermek geleneği vardı, ingiliz işadamı Sir Henry Cole, zamanının tanınmış sanatçısı John Calcott Horsley’e ilk kartı çizdirerek dostlarına göndermek üzere bin adet bastırmıştır. Bilinen ilk şirket 1861 yılında Philadelphia’da faaliyete geçen Lipman’s Post Card’dır, bunu Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 1869’daki Correspondenz-Kart’lan izlemiştir. Önce İngiltere, Almanya ve ABD’de yaygınlaşan matbu kart gönderme geleneğinde Birinci Dünya Savaşı’na kadar dinsel motifler ve Amerika’da çiçekli kartlar kullanılmıştır.

Osmanlı toplumu önce Levantenlerle tebrik kartını ve kartpostalları tamdı ve 1895’lerden itibaren dini bayramlarda özellikle İstanbul manzaralı kartlar kullanılmaya başlandı. 1900’lü yıllardan itibaren kart göndermenin yaygınlaşmasıyla Fransa ve İtalya’dan kenarsuyu olan, dantel motifli, kuş ve çiçekli ithal kartlar getirtilmeye başlandı. 1930’lardan itibaren ithal fotoğraf malzemesi ve kartların bollaşmasıyla kasabalara kadar her yerde küçük ebatta, siyah beyaz posta kartı üretimi başladı.

Kaynak: Kudret Emiroğlu / Gündelik Hayatın Tarihi

Lütfen Yorumlarınızı Eksik Etmeyin

Yorumlarınızı Türkçe kurallarına uygun olarak yazın.En az bir cümle oluşturacak şekilde yorum yapın ! Aksi takdirde boş yere yorum yapmış olursunuz*