Ana Sayfa Dersimiz Tanışma ve Tanıştırılmanın İncelikleri

Tanışma ve Tanıştırılmanın İncelikleri

168
0

Tanışma ve Tanıştırılmanın İncelikleri

Birisiyle tanışırken acaba ayağa kalkmasanız kabalık yapar mısınız ? Tanıştırırken kimi kiminle tanıştırmalı, nasıl bir üslup kullanmalısınız. Uzmanımız Handan Kaylan, tanışma ve tanıştırılmanın inceliklerini anlatıyor.

KİM KİMİ TANIŞTIRMALI ?

Erkek, bayana; genç yaşlıya; ast, üste; yeni gelen orada bulunanlara tanıştırılır. Ancak, sonra gelenin statüsü çok yüksekse o zaman hazır bulunanlar, yeni gelene tanıştırılır.

KİMİN İSMİNİ ÖNCE SÖYLEMELİ ?

Yaş ve statüleri aynı olan kişileri birbirine tanıştırırken “Sizleri tanıştırayım, Defne Hanım, Didem Hanım” diyebilirsiniz. Böylelikle her ikisini de birbirine aynı anda tanıştırmış olursunuz. Elbette birinin ismini ötekinden önce söylemiş olacaksınız. Yapılacak bir şey olmadığı için kimsenin alınması söz konusu olmaz.

KALABALIKLARDA TANIŞTIRMAAYAĞA KALKMALI MI ?

Bir kişiyi kalabalık bir grupla tanıştırmanız gerektiğinde sadece onun ismini söylemeniz yeterlidir. Çoğunlukla diğerlerini tek tek tanıştırmanıza gerek yoktur. Ama grup çok kalabalık değilse, bunu yapmanızda yarar vardır.

Erkek ya da kadın, bir kimseyle tanıştırılan erkeğin mutlaka ayağa kalkması gerekir. Ancak ağır hastalık halinde bu kurala uyulmaması hoşgörülebilir. Bizde kadın erkek, tanıştırılan herkes için ayağa kalkmak Türk terbiyesinin bir gereğidir.

NASIL BİR ÜSLUP ?

Tanıştırırken “Size arkadaşım Gökçe’yi tanıştırabilir miyim?” “Efendim, izninizle sizi eşimle tanıştırmak istiyorum”, “Arkadaşlar, sizi Sekreter.org’dan Alp Bey ile tanıştırmak istiyorum” şeklinde ifadeler kullanılabilir. Bir anlamda tanıştırmak için izin istenir.

Kibar ve nazik bir sekreter birisi ile tanıştırıldığında Nasılsınız  sorusuna Teşekkür ederim. Siz nasılsınız?? demeyi bilmelidir. Ay sormayın?.?, ?Nasıl olalım, dün?? diye kişisel sorunlarını ortaya dökmemelidir. Yani tanıştığı kişiye çocuğunun astım krizinden, işsiz yeğeninden, arabasının lastiklerinden, köpeğinin yaramazlıklarından, ayağındaki nasırdan vs. bahsetmemelidir.

NASIL AYRILMALI ?

Ayrılırken de ?Tanıştığımıza sevindim?, ?Tanıştığımıza memnun oldum? demeniz yerinde bir incelik olacaktır. Bunu yaş ve statü olarak büyük olanın söylemesi, diğerinin de nazikçe teşekkür edip ?Ben de?? demesi daha uygun olur.

Kaynak: Handan Kaylan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here