Romantik Bale Nedir Hakkında Bilgi

Romantik Bale Nedir Hakkında Bilgi

- in Kültür

Romantik Bale Nedir, Tarihi, Özellikleri, Hakkında Bilgi

XVIII. yy. sonlarında ve XIX. yy. başlarında, günümüzde de dünyanın her yanında sahnelenen bale yapıtları ortaya koymaya başlandı. Bunlardan, günümüzde dünya repertuvarında düzenli olarak sahnelenen en eski yapıt olan Fransız balesi La Fille Mal Cardee (koreografi Jean Bayberval) köylü karakterlerin ve az rastlanan köylü danslarının kullanılmasıyla, 1830 – 40 yıllarında ortaya çıkacak romantik balenin öncüsü oldu. İtalyan bale ustaları Salvatore Vigano, Carlo Blasis ve Fransız Charles Didelot, bale tekniğinde bir devrim gerçekleştirdiler: Kadın dansçıların, havalanıyormuş gibi görünmek için ayak parmağı ucuna kalkmaya başlamalarını kolaylaştıran bale ayakkabıları ve beyaz müslinden tütüler giymeye başlamaları, vb.

baleRomantik balenin (ya da adı kadın dansçıların beyaz tütüler giymelerinden kaynaklanan “beyaz bale”) ilk yapıtı, Filippo Taglioni’nin kızı Maria Taglioni için düzenlediği La Sylphide oldu. Onu Giselle (1841) izledi. Giselle rolünü ilk üstlenen sanatçı Carlotta Grisi’nin danslarının koreografisi, dönemin dört büyük balerini Taglioni, Fanny Cerrito, Grisi ve Lucile Grahn için pek çok bale düzenleyen Jules Perrot tarafından yapıldı. Fransız bale müziği, Leo Delibes’in Coppe//a'(1870; koreografı: Arthur Saint-Leon) ve Sy/wa(1876; koreograf i: Louis Merante) baleleriyle doruğuna ulaştı.

Fransa’nın yanı sıra bale, Auguste Vestris’nin öğrencisi olan August Bournonville yöneticilik yaptığı Danimarka’da hızla gelişti Bournonville’in La Sylphide için yaptığı yeni düzenleme, günümüzde hâlâ sahnelenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir