Ödev Siteleri

Ödev Siteleri

- in Kültür

Kültürel bellek tam anlamıyla bir ödev sitesi olmamasına rağmen okul derslerine yardımcı olabilecek bilgileri de sitemize ekliyoruz. Ödev sitesi adıyla kurulan bazı web sitelerini zaman zaman inceliyorum. Bu sitelerde çok ilginç işler dönüyor. Mesela vatandaşın biri ödevleri çok göstermek amacıyla aynı yazıyı 5 parçaya bölmüş. Yazının başlangıcı bir yerde gelişme bölümü başka yerde, sonuç başka yer de. Başka bir ödev sitesi vermiş olduğu hizmetin karşılığında para istiyor. Bunda yanlış bir şey yok ama sahtekarlık var. Site içerindeki dökümanlar zaten insanlara ücretsiz olarak sunulmuş. Bunları bir ödev sitesinde toplayıp insanlardan para istemek nasıl bir anlayıştır.

Ödev sitelerine ihtiyaç çok fazla. Eğitim camiasının içindeki hemen hemen herkes araştırmasını, ödevini, yıllık planlarını internet üzerinden buluyor veya paylaşıyor. Bilgiye en kısa sürede ulaşmak, ödevi ertesi güne yetiştirmek ve yüksek not almak. İşte bütün mesele bu. Bilginin doğruluğu, yanlışlığı kimsenin umrunda değil. Ödevin yapılması ve teslim edilmesi önemli.

Ülkemizdeki ödev siteleri konusunda bir iki şey yazmak gerekirse. Ortada tek bir yazı var ve herkes o yazıyı sitesinde alıp yayınlıyor. Tüm ödev sitelerinin arasına karbon kağıdı konulmuş gibi. Yeni açılan web siteleri de başka bir siteden aynı yazıyı alıp kopya içerikli yeni bir site oluşturuyor. Ülkemizde ödev konusunda doğru, düzenli bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar web sitesi bulunuyor.

Bir ödev sitesi açma planınız varsa elinizde ne olduğuna iyi bakın. Belirli bir dökümanınız yoksa kesinlikle bu işe girmeyin.

3 Comments

  1. Merhaba,

    Öncelikli olarak yazınıza katılıyorum ödev sitesi adı altında öğrencileri tamamen tembelliğe yiten portallar. Sizden isteğim bizimde sitemiz hakkında yorum yapmanızdır. Bizde bir ödev siteyiz fakat uluslarası bir grubuz. Türkiye’de daha yeniyiz amacımız gayret gösterilmesi öğrencilerin kendileri tarafından ödevlerini yapmalarıdır. Yorumlarınız gerçekten önemli hatalı olduğumuz kısımlarda yardımınızı bekliyoruz. Teşekkürler

  2. Merhaba;

    Sitenizi inceledim. Soru, Cevap şeklinde karşılıklı bilgi alış verişine dayalı bir site hazırlamışsınız. Buna benzer bazı büyük oluşumlarda yok değil. Mesela mynetin’de çok zengin bir soru ve cevap platformu bulunuyor. Sitenizde soru cevap bölümü olsun fakat ana iskeleti yine konular oluştursun. İç ve Dış Kuvvetler hakkında soru soran bir öğrenci bu sitede konuyu bulabilisin. Konular içerisinde yoksa soru cevap şeklinde bilgi alışverişine girilsin. Öğrenciler bu siteleri ödev yapmak için kullanıyor. Yani bir soru sorduğunda cevap bekleyeceğini sanmıyorum. Öğrencinin amacı bilgiye ulaşmak. Kendisine bilgiye ulaştıran en kısa yolu tercih ediyor. Bunları göz önünde bulundurup sitenize temel bazı bilgileri eklemeniz gerektiğine inanıyorum. Sitenizin desteklenmesi ve geliştirilmesi konusunda kulturelbellek ve egitimsitesi.org olarak her türlü desteğe de hazır olduğumu bilmenizi isterim. Başarılar dilerim.

  3. Öncelikle yapmış olduğunuz yorumlardan ötürü çok teşekkür etmek isterim. Konular içerisinde arama yapma açısından öğrencilerimize site içi arama içerikleri sunduk. Bunlar Google Özel Arama ve Yandex arama. Burdaki arama motorları sadece site içi arama yapmayı sağlıyor. Dediğiniz gibi de bir projemiz var halen üzerinde çalıştığımız öğrencilerin konularını bulabilecekleri. Esas amacımız bu sitede öğrencilerin internet alışkanlıklarını sosyal öğrenme yönlü kaydırmaktır. Sosyal ağlar içerisinde gereksiz yere geçirdikleri vakitten ziyade burada portalımızda en azından kendilerinin birşeyler öğrendiğini hissedebiliyoruz. Bunun için puan sistemi getirdik. Eğer bir soru sorulacaksa puana ihtiyaçları var. Ve puanlar sadece diğer sorulara verilen doğru cevaplardan kazanılabilir. Öğrencilerden gelen tepkiler bu yönlü olarak klavyenin başında nöbetteyiz şeklindedir. Çünkü bir soruya en fazla iki doğru cevap kabul ediyoruz. Daha fazla cevap kabul edilmiyor. Soru kapanmış oluyor. Buda öğrencilere rekabet ortamı sağlıyor. Ama sitemize gelen olumlu yada olumsuz tepkilerin hepsini inanın değerlendiriyoruz ve şirket içerisinde tartışmaya açıyorum. Bu projenin ülkemiz adına güzel bir kazanım olmasını temenni ediyorum. Çünkü uygulandığı diğer ülkelerde lider konumdalar. Örneğin Polonya’da 1 milyondan fazla öğrenci bu ağı kullanmaktadır. Ve site bizimkinin aynısıdır. İnşallah ülkemiz içerisinde de öğrencilerimize destek olabiliriz. Destekleriniz için çok teşekkür ediyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir