Ödev Siteleri

Ödev Siteleri

- in Kültür

Kültürel bellek tam anlamıyla bir ödev sitesi olmamasına rağmen okul derslerine yardımcı olabilecek bilgileri de sitemize ekliyoruz. Ödev sitesi adıyla kurulan bazı web sitelerini zaman zaman inceliyorum. Bu sitelerde çok ilginç işler dönüyor. Mesela vatandaşın biri ödevleri çok göstermek amacıyla aynı yazıyı 5 parçaya bölmüş. Yazının başlangıcı bir yerde gelişme bölümü başka yerde, sonuç başka yer de. Başka bir ödev sitesi vermiş olduğu hizmetin karşılığında para istiyor. Bunda yanlış bir şey yok ama sahtekarlık var. Site içerindeki dökümanlar zaten insanlara ücretsiz olarak sunulmuş. Bunları bir ödev sitesinde toplayıp insanlardan para istemek nasıl bir anlayıştır.

Ödev sitelerine ihtiyaç çok fazla. Eğitim camiasının içindeki hemen hemen herkes araştırmasını, ödevini, yıllık planlarını internet üzerinden buluyor veya paylaşıyor. Bilgiye en kısa sürede ulaşmak, ödevi ertesi güne yetiştirmek ve yüksek not almak. İşte bütün mesele bu. Bilginin doğruluğu, yanlışlığı kimsenin umrunda değil. Ödevin yapılması ve teslim edilmesi önemli.

Ülkemizdeki ödev siteleri konusunda bir iki şey yazmak gerekirse. Ortada tek bir yazı var ve herkes o yazıyı sitesinde alıp yayınlıyor. Tüm ödev sitelerinin arasına karbon kağıdı konulmuş gibi. Yeni açılan web siteleri de başka bir siteden aynı yazıyı alıp kopya içerikli yeni bir site oluşturuyor. Ülkemizde ödev konusunda doğru, düzenli bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar web sitesi bulunuyor.

Bir ödev sitesi açma planınız varsa elinizde ne olduğuna iyi bakın. Belirli bir dökümanınız yoksa kesinlikle bu işe girmeyin.