Ana Sayfa Nedir Latin İmparatorluğu Nedir? Tarihçesi

Latin İmparatorluğu Nedir? Tarihçesi

46
0

Latin İmparatorluğu nedir, ne zaman ve nerede kuruldu, tarihçesi ve önemi hakkında bilgi.

LATİN İMPARATORLUĞU, Dördüncü Haçlı Seferinin ardından İstanbul’u başkent yaparak kurulan devlet (1204-1261). Deniz yoluyla Bizans’a gelen dördüncü Haçlı ordusu, çıkan bir ayaklanmayı bahane ederek İstanbul’u ele geçirdi, kent üç gün yağma edildi ve sonunda da başkent ilan edildi.

Latinler, Bizans İmparatorluğumu aralarında paylaştılar.Bizans İmparatorluğumun yıkıntıları üzerinde, İstanbul ve çevresinde Latin İmparatorluğu, Selanik’te bir Latin Krallığı ve diğer bölgelerdeyse Latin derebeylikleri kuruldu. Venedikliler, ticaret yönünden önemli olan yerleri ele geçirdiler.

Latin İmparatorluğumun ilk hükümdarlığına Flandre Kontu Baudouin seçildi (1204). Bu devlet varlığı süresince bir çok güçlükle karşılaştı. Latinler arasında birlik sağlanamadı. Baudouin, Selanik Kralı ile savaşmak zorunda kaldı. Venedikliler, yalnız kendi çıkarlarıyla ilgileniyorlardı. Bizans İmparatorluğu halkı Latinler’e kin besliyor, kurtuluşu da İznik ve Epihde kurulan Rum devletlerinden bekliyordu. Bulgarlar da o dönemde Latin İmparatorluğuma karşı savaşıyordu. Baudouin’den sonra hükümdar olan Henri d’Angre (12051216), bir süre sonra Latin İmparatorluğunu güçlendirdi. Bulgarlarla barış yaptı, Latinler arasında birlik sağlandı. İznik Rum İmparatorluğumu ise yenilgiye uğrattı. Fakat d’Angre’nin ölümünden sonra İmparatorluk çöküş dönemine girdi. Çevresinde kendisinden daha güçlü bir devlet olmadığı için bir süre daha varlığını sürdürse de İznik İmparatoru Mihael Faleologos, sonunda İstanbul’u ele geçirerek Latin İmparatorluğu’na son verdi.

Kültür ve Tarih Ansiklopedisi 2 Cilt Sayfa 12

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here