Konvoy Nedir? Konvoy Yapmanın Tarihi

Konvoy nedir, ne demek, sözlük anlamı. Konvoy neden yapılır, tarihçesi. Denizcilikte konvoy yapmak ne demek, Konvoy yapmanın tarihi hakkında bilgi.

Konvoy: Aynı yöne giden taşıt veya yaya topluluğu. Konvoy sözcüğü ilk çağlardan beri, savaş gemilerinin korumasındaki sivil taşıma gemilerinin oluşturduğu kafile için kullanılmıştır. 1 850′ lerden sonra, zırhlı savaş gemilerinin yapılması ile konvoyların korunması güçlenmiş, İspanyollar, Güney Amerika’ dan elde ettikleri servetleri Avrupa’ya taşımakta bu yöntemi kullanırken, aradan geçen yıllarda önemini kaybeden konvoylar, Birinci Dünya Savaşında, Alman denizaltılarının / U—Both/ müttefiklerin silah ve mühimmat taşıyan şileplerine büyük zararlar vermeleri üzerine yeniden kullanılmaya başlamış,

İkinci Dün ya Savaşında, muhrip ve uçak gemilerinin desteği ile konvoyların kayıpları en aza indirilmiş, Osmanlılar da, Birinci Dünya Savaşında, Çanakkale’den İstanbul’a yaralı taşıyan küçük gemilerin, Marmara denizine sızan düşman denizaltılarından korunmasında, iki üç savaş gemisine başvurmuşlardır.

Kara taşımacılığında konvoylar ise çok daha yeni bir olgudur ve uzun taşıt kuyrukları anlamında kullanılmaktadır. Aynı yükü, aynı yere taşıyan araçların oluşturduğu konvoylar yanında, kara yollarının yetersiz olması nedeniyle, trafiğin sıkışmasının sonucu olarak da konvoylar oluşur.