İstanbul’un Kuruluş Efsanesi

Temmuz 30, 2012 5 Comments »

İstanbul’umuzun kuruluşu ile ilgili o kadar çok şey anlatılır ki, hepsini toplarsak bir cildi doldurabilir. Elbette böyle güzel bir şehrin kuruluşunun pek çok hikâyesi olacaktır. Nasıl ki güzelleri seven çok olursa güzel şehirlerin hikâyeleri de çok olur. Tabiat ile tarihin, yeşil ile mavinin bağrından kopup yükselen İstanbul’umuz için anlatılan şöyle bir kuruluş efsanesi vardır:

İnsanoğlunun henüz yaratılmadığı günlerde yeryüzünde cinler yaşarmış. Bunlar, tıpkı bugünki insanlar gibi cemiyetlere, yaşayış tarzına sahiplermiş. Kendi aralarında eğlenceler tertip eder, düğünler yaparlarmış.

Bunlardan birinin oğlu diğerinin kızına âşık olmuş. Kıztn babası, vermesine verecek yavrusunu ya, bir şartı vardır: Kendilerine dünyanın en güzel yerinden bir saray yaptırılacak!

Oğlanın babası buna rıza gösterir, başlar dünyayı dolaşmaya. Baba bütün dünyayı dolaştıktan sonra en güze! yerin, bugünki İstanbul şehrinin bulunduğu bölge olduğunu anlar. Oraya bir saray yaptırır; kızın babasına haber gönderir. Oda sarayın yerini beğenir ve kızını verir.

Onun için derler ki, İstanbul dünyanın en güzel yerlerinden biri olan. Boğaziçi’nde kurulmuştur. Zaten bizler de, İstanbul’umuzu Boğaziçi’nin iki yakasında kurulmuş bir şehir olduğu için yeryüzünün incilerinden biri olarak kabul ediyoruz.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

5 Comments

 1. ece gedik 01 Ocak 2013 at 16:49 - Reply

  bu hikaye çok güzeldi bence

 2. iroş 11 Şubat 2013 at 16:12 - Reply

  çok güzelmiş hepsini yazsaydın

 3. resul 23 Aralık 2013 at 13:39 - Reply

  hiç beğenmedim hiç güzel değildi

 4. Hande 28 Nisan 2014 at 17:02 - Reply

  Gerçekten çok güzel bir yazıydı.Tm istediğim uzunlukta.

 5. serhat 24 Aralık 2014 at 13:39 - Reply

  okadar güzellki defterime yazdım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *