Ana Sayfa Bilgi Dünyası Hayvanlar Nasıl Yüzer?

Hayvanlar Nasıl Yüzer?

37
0

Hayvanları nasıl yüzer, hangi teknikleri kullanır?

Hayvanların genellikle ayakları ya da bazen tüm bacak ya da kolları suyun büyük bir kısmını itmeye uygun kürekler gibidir. Kaplumbağalar ve fokların yassı kolları, yunus ve balinaların büyük kuyrukları vardır. Balıkların yüzgeçleri; ördekler, martılar ve su samurlarının perdeli ayakları vardır. Küçük karidesler ve su böceklerinin çoğunun bacaklarında kısa ve fırça gibi sert püsküller bulunur. Bu püsküller de aynı kürek gibidir.

Denizanası ve mürekkep balığı gibi bazı yüzücü hayvanlar suda jet ilerleme tekniğini kullanırlar. Bu yöntem suyu torbaya benzer gövdelerinin içine çekmek ve dışarı itmekle ileri doğru bir hareket sağlamaktan ibarettir.

Suda yaşayan hayvanların çoğu ve bazı kuş türleri, yiyecek bulmak için suya dalarlar. Solungaçlı hayvanlarda su içinde seviye değiştirmek sorun olmaz; çünkü oksijeni sudan da alabilirler. Ancak memeliler oksijeni sadece havadan alabilirler, kendilerini kanda yükselmesi olası ve tehlikeli nitrojen seviyesinden sakınmaları gerekir. Bunun için dalmadan önce derin bir nefes alırlar. Bu, kaslarına oksijen taşır ve akciğerlerdeki hava seviyesini düşürür. Akciğerlerinde daha az havayla suyun kaldırma kuvvetine biraz daha fazla karşı gelebilirler ve dalmak daha kolay olur. Dibe dalan tüm memeliler, nefeslerini uzun bir süre tutabilirler. Kaybettikleri oksijeni geri toplamak ve suyun yüzeyine dönmek için ayaklarını çırparak yüzeye çıktıktan sonra derin derin nefes alırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here