Hat Sanatı Hakkında Bilgiler

Hat Sanatı Hakkında Bilgiler

- in Halk Bilimi

Hat Sanatı Nedir, Hat Sanatı Nasıl Yapılır ve Hat Sanatı Hakkında Bilgiler

Hat sanatı, en kısa tanımıyla güzel yazı sanatıdır. Harfler farklı öğelerle bir araya getirilip, estetik formlarda sunulur. Genellikle dekoratif amaçlarla kullanılan Hat sanatının diğer adı Yunanca kaligrafi ve Arapçada hüsnühattır. Her iki kelime de güzel ve yazı kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulmuştur.

Sanatın her alanında olduğu gibi Hat sanatındada tek bir formun varlığından söz edilemez. Sanatkârların araştırmaları sonucu farklı yazı stilleri meydana çıkmıştır. Bizler bu farklı türleri “sitte” adı ile biliyoruz. Özellikle sanatın doğduğu yıllardaki arayışların sonuçları olarak ortaya çıkan bu türler Tevki, Nesih, Rika, Reyhanî, Sülüs ve Kufi adlarını almıştır. Bu 6 türden Kufi köşeli bir forma sahipken diğerleri yuvarlak formlara sahiptir.

Arapça harflerin form olarak birden farklı şekilde yazılabilmesi ve kendiliğinden üretimler için inanılmaz güzel bir zemin hazırlaması Hat sanatçılarının çalışma alanını da genişletmiştir. Bu esneklik onlara, soyut resme dek varan çalışmalar yapabilmeyi sağlamıştır.

İslam tarihinde, en değerli Kuran-ı Kerim örnekleri, Osmanlı Devleti’nde yetişen yetenekli hattatların ellerinden çıkmıştır. Kuşkusuz bu çalışmaların ev sahipliğini de başkent İstanbul yapmıştır. Sıbyan mekteplerinde çocuklara diğer derslerin yanında hat eğitimi de verilmiştir. Hat derslerinin medreselerde zorunlu hale getirilmesi ve 1915 yılına gelindiğinde “Medresetü’l Hattatin”in açılması bize hat sanatına nasıl bir değer verildiğini göstermesi açısından önemlidir. Zaten bu dönemlerden günümüze ulaşan hat çalışmalarına baktığımızda dönemin hattatlarının sahip olduğu yetenek, zarafet ve deneyim göz kamaştırmaktadır.

Bu coğrafyanın en önemli hattatlarının başında, Osmanlı hat ekolünün kurucusu olarak tanınan Şeyh Hamdullah yer alır. Hâfız Osman Efendi, Yedikuleli Seyyid Abdullah Efendi, Mustafa Rakım Efendi, II. Mahmut, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Samî Efendi, Sultan Abdülmecit gibi isimler ise burada ismi sayılmayan birçok değerli hattatın arasında öne çıkmaktadır.

Cumhuriyet dönemine gelindiğinde ise, bir kısmı Osmanlı döneminde yetişen çalışmalarına Cumhuriyet döneminde de devam eden birbirinden değerli hattatlarla karşılaşırız. Bunların arasında Mehmed Abdülaziz Efendi, Hulusi Yazgan, Macid Ayral, Halim Özyazıcı, Emin Barın, Hamid Aytaç, Mehmed Emin Yazıcı, İsmail Hakkı Altunbezer, Kemal Batanay ve Emin Barın gibi hayatlarını hat sanatına vakfetmiş hattatlar vardır.

Kaynak: Şehir ve Kültür İstanbul / Hikmet Barutçugil

12 Comments

 1. çooookkkk teşekkür ederim ödevimmm bitti

 2. herşey çok güzel olmuş yanlızca şu cinlerin hakında bilgi olmasa çok sevinirim inşalahta kaldırırsınız o yazıyı

 3. teşekkürlerrrr

 4. teşekkür ederim

 5. muhammet sefa aldemir

  çok saolun öğretmenim çok beğen di 🙂

 6. ödevim için çok lazımdı tşk

 7. Güzel fakat biraz az yazılı bir paylaşım,ancak neden Sağol,Teşekkürler gibi yorumlar onaylanmıyormuş,yukarıda tşk yazanlar var…

 8. çok teşekkürler kimin emeği geçtiyse çok teşekkürler

 9. sena nur sevlü

  *****************çok teşekkür ederim*******************

 10. yardımcı oldunuz içiçn çok teşekkür ederim

 11. ögretmen 100 verdi çok teşekkür ederim yapımda ve yayında emegi geçen herkeze teşekkür ederim çok güzel olmuş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir