Fil Hakkında Bilgi

Fil Hakkında Bilgi

- in Kültür

Fil: Karada yaşayan otçul memelilerin en büyüğü.

Hayvanat bahçelerinin en ilgi çekici hayvanı olan filin, anayurdu Afrika ve Asya’dır; fil bu kıtalarda yabanî halde yaşar.

Filin gövdesi çok iri, derisi kılsız, burnu hortum gibi uzundur; hortumun ucu hareketli iki dudakla son bulur (Asya filinde yalnız üst dudak hareketlidir); üst kesici dişleri de uzayarak savunma aracına dönüşmüştür; gözleri küçük, zeki bakışlıdır.

Asya filinden daha iri olan Afrika filinin yüksekliği 3,50 metreyi ve ağırlığı 6 tonu bulabilir. Filler genellikle ormanda ve daima suya yakın yerlerde yaşarlar. Hep otla beslenir ve yaşlı bir dişinin yönetiminde sürü halinde gezerler.

Fillerin rengi açık gri ile siyah arasında değişir. Gelişmiş bir fil günde yarım ton kadar ot yer. Gebelik süresi 21,5 ay olan fil, ortalama 85 yıl yaşar. Yeni doğmuş bir fil yavrusunun boyu 1 m, ağırlığı 100 kg kadardır. Müthiş ağırlığına rağmen fil, pek çeviktir ve en dik yamaçları bile tırmanır, inerken karın üstü iner. Çok iyi yüzücüdür, ırmakları yüzerek geçer; ana fil, yüzerken yavrusunu sırtında taşır. Sakin bir hayvan olan filin koku alma duyusu pek keskindir, çok uzaktayken düşmanın kokusunu alır. İnsanlar filin büyük gücünden yararlanmayı bilirler (Asya’nın evcil filleri). Afrika fili eskiden, Kartacalılar tarafından savaşlarda da kullanılırdı.

Fildişi: Filin çoğu zaman hayatına mal olan bir zenginliği vardır: fildişi denen ve savunma aracı olan dişleri. Fildişinin değeri, sertliğinden ve renginden anlaşılır. Renk, hayvanın yaşına (yeşilimtıraktan beyaza) ve ırkına göre (en beyaz fildişi Siyam filininkidir) değişir. Tarihöncesi’nden beri insanlar flldişini işlemiş ve oymuşlardır; bugün de fildişinden heykelcikler ve mücevherler yapılmaktadır.

1 Comment

  1. pek açıklayıcı olmamış sadece 1 yıldız veriyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir