Evler Hakkında Bilgi (Ev Çeşitleri- Malzemeler)

Evler hakkında bilgi. Ev çeşitleri nelerdir, evlerde hangi malzemeler kullanılır. Ülkelere göre evlerin mimari özellikleri nelerdir. 

Evler değişik malzemelerden yapılır, değişik iklim ve yaşam koşullarına uygun olarak çok çeşitli biçim ve büyüklükte olabilir. Avustralya kırsal alanındaki bir bungalov da Hong Kong şehrindeki bir gökdelen dairesi de bir evdir.

20. yy.da merkezi ısıtma, klima ve izolasyonda kaydedilen gelişmelere rağmen, evler bulunduğu iklimin koşullarına uygun şekilde tasarlandıkları takdirde daha uzun süre dayanır, yaşam koşulları daha rahat ve konforlu olur. Eğimli çatılar yağmur alan yerler için uygun bir seçimdir, sıcak ülkelerde kullanılan kalın duvarlar ve küçük pencereler serinliği içeride tutmaya yarar. Sıcak bölgelerde veranda ve sundurmalar dış mekan odaları gibi iş görür.

Malzemeler

Evler, uzak yerlerden günümüz koşullarıyla taşınan malzemelerle yapılabilir; ancak çoğu ülkede inşaatlar yerel malzemelerle yapılır. Geleneksel inşaat malzemeleri taş, kereste, toprak (genelde briket yapımında kullanılır) saman, kamış ve turbadır.

Kutup bölgelerinde yaşayan Eskimolar, evleri (iglo) için buz blokları kullanır. Afrika’daki Kongo Nehri’nin kıyısında evler örgülü bambu tabakalarından oluşur. Suudi Arabistan’da çöl kumlan preslenerek çamurdan yapılmış kiremitli evlerde kullanılır. Kanada ve İskandinavya ülkeleri gibi geniş ormanlık alanlı ülkelerde ahşap, hâlâ inşaatlarda kullanılan yaygın bir malzemedir.

Stil

Avrupa stili evler ya teraslı sıralar, ya ikiz evler ya da çok katlı apartman daireleri olarak yapılır. Bu tarzda yapılan inşaatlar, arsaların çok pahalı olduğu kalabalık şehir ya da kasabalarda topraktan kazanmayı sağlar.

Ayrıca hem inşaat masraflarını kısar hem de evlerin satış fiyatını ucuzlatır. Apartman dairesi yapma düşüncesi oldukça eskiye dayanır. Antik Roma şehri Ostia’da üç, dört ve beş katlı apartman blokları kalıntılarına rastlanmıştır. Günümüz standartlarına göre bu daireler oldukça geniştir. Bir daire 12 odadan oluşabilir.

Modern inşaat yöntemleriyle birlikte Hong Kong, Kuala Lumpur ve Güneydoğu Asya’da-ki diğer kalabalık şehirlerde 50’den fazla katlı apartmanlar yapılabilmektedir.

Moğolistan’ın göçebe halkı, yurt (ger) adı verilen büyük çadırlarda yaşar. Çadırın üstü deri ya da kumaşla kaplanır. İç kısımlara renkli halılar döşenmiştir.

Afrika’da bulunan Berlin’deki bazı kıyı kesimlerde kulübeler deniz seviyesinin üzerinde kalacak şekilde ayaklıkların üstüne yerleştirilir. Kulübeler yakındaki bambu ormanlarından elde edilen kamışlardan yapılır.