Ana Sayfa Bilgi Dünyası Ejderhalar Hakkında Bilgi

Ejderhalar Hakkında Bilgi

84
0

Ejderhalar Hakkında Bilgi. Ejderhalar gerçekten var mıdır, özellikleri nelerdir. Ejderhalarla ilgili efsaneler, hikayeler nelerdir.

Ejderhalar kuş ve yılanın, şeytanla Tanrının karışımı efsanevi yaratıklardır. İnsanlar uzun bir zamandır ejderhalarla ilgili hikayeler anlatmaktadır.

Bilinen en ünlü ejderhalardan biri İskandinav efsanelerinde anlatılan Korkunç Isırgan lakaplı Nidhögg’dür. Nidhögg, insanları dünyayı yerle bir etmekle tehdit ederdi. Devasa Kutsal Dişbudak Ağacı olarak bilinen Yggdrasil ağacını ısırarak kökünden koparabilirdi. O zaman yaşayan insanlar, ağacın evren olduğuna inanırlardı.

Hristiyanlar için ejderha şeytanın sembolüdür. Meleklerin Başı Michael (Mikail) ejderhayı yenerek iyinin kötüyü yendiğini kanıtlamıştır. Eski Mısırlıların da benzer efsaneleri vardır. Onların ejderhası Apophis her gece yeryüzüne kaos ve karanlığı yayar, her sabah Güneş Tanrısı Ra tarafından yenilgiye uğratılırdı.

İngiltere’nin koruyucusu Aziz George tarafından öldürüldüğüne inanılan beyaz ve yarasa kanatlı ejderha, Orta Doğuda Lidyalılara saldırıyordu. Lidya kralının kızı ejderhaya kurban olarak sunulmuştu; ama Aziz George, ejderhayı öldürerek prensesi kurtarmıştı.

Uzak Doğuda ejderha iyinin gücü olarak görülürdü. Long adındaki Çin ejderhası krallara benzetilir; nehir, göl ve okyanuslarda yaşar, göklerde dolaşırdı. Yaklaşık 2000 yıl boyunca Çinliler Long ejderhasının yağmur göndermesi için özel danslarla törenler düzenlemişlerdir. Eski Çin hikayelerinde tanrıların evini bir ejderha korurdu. Başka bir ejderha da kralların sembolü olarak görülürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here