Edison Kimdir Kısaca ( Neyi Buldu, İcatları, Hayatı)

Edison Kimdir Kısaca, Edison neyi buldu, icatları nelerdir? Edison’un çocukluk hayatı hakkında kısaca bilgi.

Thomas Edison tüm zamanların en büyük mucitlerinden biridir. Elektrik ampulü de dahil 1000’den fazla icadın patenti (hükümetten onaylı) kendisine aittir.

Thomas Edison 1869’da Edison telgraf aleti için büyük miktarda para teklifi aldı. Bu parayla “buluş fabrikası” adını verdiği bir araştırma laboratuvarı kurdu. Bu laboratuvarın her 10 günde bir küçük buluş ve her altı ayda bir büyük buluş yapmasıyla övünürdü.

Thomas Edison yedi yaşından itibaren, bilime olan ilgisini destekleyen annesi tarafından eğitilmiştir. 10 yaşma geldiğinde kendi laboratuvarını oluşturmuş ve deneylerini yapmaya başlamıştır.

Edison’un Buluşları, İcatları

Edison’un en önemli icatlarından biri fonograf adı verilen dünyanın ilk ses kayıt cihazıdır. Günümüzde müzik, film, televizyon ve videonun da dahil olduğu kayıt endüstrisinin tümü bu icattan yola çıkarak kurulmuştur.
Edison ayrıca elektrik lambasının icadına da katkıda bulunmuştur. Oluşturduğu ampul, yuvarlak bir camın içine (içerideki tüm hava emiş yoluyla çekilerek) konulan bir telden ibarettir, icadın ortaya çıkışı, ampulün içine yerleştireceği lif için gerekli olan doğru malzemeyi bulmasına denk gelir.
Edison, deneylerini yaparken akımın boşluktan bir plakaya doğru yol alabildiğini görmüştür. O gün bunun nedenini anlayamamıştır, ancak bugün bunun telden kaçan elektronlar olduğunu biliyoruz. Buna bilimde Edison etkisi adı verilir. Bu buluş, elektronik valilerinin (transistörlerden ve mikroçip-erden önce kullanılan) de bulunmasında etkilidir ve günümüz elektronik endüstrisinin de başlangıç noktası olmuştur.