Ana Sayfa Nedir Dernek Nedir, Dernekler Hakkında Bilgi

Dernek Nedir, Dernekler Hakkında Bilgi

2045
1

Dernek Nedir? ( Ne Demek, Anlamı) Dernekler Hakkında Bilgi. Dernekler nasıl kurulur, organları nelerdir, çalışma yöntemleri, hakkında kısa bilgi.

DERNEK, belli amaçta isteyerek bir araya gelen kimselerin oluşturdukları resmi organizasyon. Bütün Türk vatandaşlarının dernek kurma ya da bir derneğin çatısı altında örgütlenme hakkı vardır. Dernekler;  Kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek için bir araya gelen kimselerin meydana getirdiği topluluklar.

Dernekler, kuruluş amaçlarına uygun olarak çeşitli adlarla nitelenir: sosyal yardım dernekleri, tarım dernekleri, esnaf dernekleri, spor dernek ve kulüpleri, serbest meslek dernekleri, din dernekleri, kültür dernekleri, bilimsel dernekler v.d. Siyasi partiler ve sendikalar bu kapsamın dışında tutulmuştur. Bazı dernekler de kamuya yararlı olarak nitelenir. Bir derneğin kamuya yararlı sayılarak bazı vergi kolaylıklarından yararlanabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekir.

Derneklerin Kuruluşu

Dernek, bir amaç etrafında birleşen en az 7 kişi tarafından kurulur. On sekiz yaşını bitiren ve medeni haklardan yoksun olmayan herkes dernek kurabilir.

Dernekler, tüzüklerini kurulduğu yerin en büyük mülkiye amirine bildirerek tüzel kişilik kazanır. Uluslararası faaliyette bulunmak veya uluslararası derneklere katılmak ve şube açmak için İçişleri Bakanlığı’nın izni gereklidir. Dernek adlarında Türk, Türkiye, Cumhuriyet, Atatürk kelimeleriyle, bu kelimelerin başına ve sonuna getirilen eklerle yapılmış kelimeler ancak Bakanlar Kurulu kararıyla kullanılabilir.

Organları ve Çalışması

Her dernekte genel kurul, yönetim kurulu ve denetim kurulu gibi organların bulunması zorunludur. Ayrıca çalışmaların kolaylaştırılması ve geliştirilmesi için başka organlar da kurulabilir.

Dernek tüzel kişiliğinin sona ermesi genel kurulun fesih kararıyla veya genel kurulun toplanamaması halinde ve derneğin yasak faaliyetinden dolayı mahkeme kararıyla olur.

Aynı amaçla kurulmuş dernekler ya da bir derneğin şubeleri kendi aralarında birlikler, federasyonlar veya konfederasyonlar meydana getirebilirler.

1 Yorum

  1. İyi günler dileklerimle, Yukarıda belirtilen “Aynı amaclı kurulmuş dernekler kendi aralarında birlikler federasyon veya konfederasyon getirebilirler. Denilmekle birlikte birtek dernek bağlı olduğu konfederasyonun aldığı karaları uygulamakla hükümlümüdür konfrderasyonun aldığı her kararı kabul etmiyebilirmi ? Aldığı karar derneğin amaclarına ters geliyorsa. Bir dernek, kendisi dışa karşı ne kadar özerk olabilir. ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here