Deodorant Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Deodorant Nedir? Nerelerde Kullanılır?

- in Bilgi

Bir kokuyu, koku moleküllerini emerek, çözündürerek, sıvı asıltı (emülsiyon) haline getirerek ya da kokulara neden olan bakterileri öldürerek yok etmek, kimyasal açıdan değiştirmek ya da maskelemek için kullanılan maddeleri belirten genel terim.

Çok gözenekli bazı maddeler lekeci kili, aktif ağaç kömürü ya da silis jeli-hava filtrelerinde yaygın olarak kullanılan koku uzaklaştırıcı maddelerdir. Havayı yıkama adı verilen işlemde, kokulu gazlar, suyun ya da kimyasal bir eriyiğin içinden geçmek zorunda bırakılarak kokuya neden olan moleküllerinin çözünmesi ya da sıvı asıltı haline gelmesi sağlanır.

Havaya püskürtülen deodorantlar da bu yolla etki gösterir. Klor, hidrojen peroksitve iyot gibi mikrop kırıcı deodorantlar, kokuya neden olan mikroorganizmaları yok ederler. Beden deodorantlarında (ter kokusunu giderirler), kokuları giderici ya da büzücü madde olarak alkolde çözünmüş çinko ya da alüminyum tuzları kullanılır. Yakın döneme kadar deodorantlarda yaygın olarak kullanılan, güçlü bir hastalığa yol açıcı organizma öldürücüsü (germisit) olan hekzaklorofenin kullanımı, günümüzde, laboratuvar deneyleri sinir sistemine zarar verebileceğini gösterdiği için sınırlandırılmıştır. Parfüm gibi öbür deodorantlar, istenmeyen kokuları, daha güçlü kokularla maskelemekte kullanılırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir