Çin Tiyatrosu Hakkında Bilgi

Çin Tiyatrosu Hakkında Bilgi

- in Kültür

Çin Tiyatrosu Nedir? Çin Tiyatrosu nasıl ortaya çıkmıştır, tarihi gelişimi ve özellikleri hakkında bilgi.

Çin tiyatrosunun kökeni çok eski yıllara iner. Kaynakları dinsel törenler ve mitolojidir. San küllerle örtülü yılların gerisinde sanatsal Çin tiyatrosu yaşar. Japon tiyatrosunu, Ortaasya tiyatrosunu ve diğer yakın ülkelerin tiyatrolarını etkileyen Çin tiyatrosu, çeşitli açılardan çok ilginç, çekici ve sanat değeri olan bir tiyatrodur. M.Ö. 712 -755 yıllarında, Çin saray tiyatrosu, bir tiyatro okulu düzeyinde oluşmuştur. Çin saray tiyatrosu, Klasik Çin tiyatrosunun temeli sayılır.

Saray tiyatrosu oyunlarında konular, Koro eşliğinde dramatik danslarla sunulmuştur. Zamanla oyunlarda bireylerin sayısı çoğalmış, giysiler nitelik kazanmış ve anlamlı dramlar yazılmıştır. Yüan Hanedanı dönemindeki tiyatro türüne klasik Çin tiyatrosu denir. Genellikle halk dili kullanılır, dört -beş bölümlü ve birden çok öykülüdür bu oyunlar. Fakat bir bütünlük mesajı vardır işlenmesinde. Bir şarkıcı şarkılar söyler, o an diyaloglar sergilenir, müzik süreklidir. Dramatik bütünlük yanında genel bir estetik sezilir.

Bu tür tiyatroda, iki tür oyun vardır. Kuzey oyunları diğeri güney oyunları. Kuzey oyunları, zaman açısından eski dönemleri sunar ve halka dönük oyunlardır. Güney oyunları, zaman açısından sonrayı yansıtan şiirsel yapıtlardır. 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti tiyatrosu başlar. Daha eski yıllara iner kaynakları. Toplumu etkileyici bir araç olarak kullanılmış. Bir propaganda tiyatrosu niteliğindedir. Diyaloglar, dans, müzik, dekor, baş oyuncu ve diğer oyuncular gerçekçi olarak sergilenir. Devrimci bir tiyatro olan Çin Halk Cumhuriyeti tiyatrosunun önemli oyunları , Bahar Şarkısı, Kızıl Fırtına, Haydutun Yakalanması, Kırmızı Fener. Devletin sosyal ve ekonomik politikasını sürdürür sahnede. Günümüzde devam eden bu tiyatro, sanat açısından Klasik Çin tiyatrosuna ulaşamamıştır.

Muzaffer Budak, Tiyatro

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir