Bingöller ve Kuş Gölü

Bingöl ilimize adını veren göllerin ayrı ayrı adları ve özellikleri vardır. Evliyâ Çelebi’nin adlarını andığı bu göllerden bazıları şunlardır. Er Gölü: Bu göle girip yıkanan adamların gücü kuvveti artar; Miskin Gölü: Bu gölden su içen adam cüzzam illetinden kurtulur; Muhannes Gölü: Bu gölden su içen adam korkak olur; Kanlı Gölü: Bu gölde her yıl bir adam boğulur; Hatun Gölü: Bu gölden su içen kadın hamile kalı vs.

Bunlardan Kuş Gölü’nün şöyle bir hikâyesi vardır. Halk arasında anlatıta gelen bu hikâyenin kaynakları da Evliyâ Çelebi’ye kadar çıkar.

Bingöl Dağları’na ava giden bir avcı, uzun uzun takipten sonra istediği gibi bir kuş vurur. Taze avını hemen yemek niyetinde olan avcı, kuşu yakındaki bir gölün suyunda temizlemek ister. Tüylerini yolduğu kuşu gölün suyu ile yıkamaya başlar. Kuşun cansız olduğunu bildiği için de fazla sıkı tutmaz. Fakat daha kuşu suya daldırır daldırmaz canlanıp elinden uçup gider. Hadise karşısında şaşıran avcı, bu gölün, öteden beri işittiği hayat suyu ile dolu olduğunu anlar. Fakat göl, bu sırrı anlaşılınca biri parçaya bölünür, her bir göl ayrı bir özellik taşımaya başlar.

Avcının kuşu elinden kaçırdığı yerdeki gölün adıda Kuş Gölü olarak bilinir. Bugün, hangi gölün hayat suyu ile dolu olduğu bilinmemektedir.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi