Başsağlığı Nasıl Dilenir

Başsağlığı Nasıl Dilenir

- in Nedir
157
0

Islam

Başsağlığ Nedir, Başsağlığı Nasıl Dilenir, Başsağlığı Dilekleri

Baş sağlığı dilemenin en iyi yolu ölenin yakınlarıyla yüzyüze görüşmektir. Uzakta oturup da seyahat imkanı bulamayanlar; telefon, telgraf, mektup ve gazete ilanı vasıtasıyla başsağlığı dileklerini iletirler. Baş sağlığı ziyaretine gelenler uzun süre oturmazlar. Şu sözlerden birini veya birkaçını söylerler.

? Başınız sağolsun.

? Allah başka acı, keder göstermesin.

? Allah ecir, sabır versin.

? Mekanı (durağı) cennet olsun.

? Nur içinde yatsın.

? Allah taksiratını affetsin.

? Hüküm Allah’tan, başınız sağolsun

Ölenin ardından daima iyi sözler söylenir. Kusurları, büyük kötülükleri olsa bile. “Ölünün ardından konuşulmaz” denir ve kimsenin kötü söz söylemesine izin verilmez.

Akraba ve komşular, baş sağlığı ziyaretiyle ölünün yakınlarının acılarını paylaştıkları gibi ölü evine yemek götürürler, bulaşıkları yıkarlar, diğer ev işlerine yardım ederler. Büyük şehirlerimizde ölü evine her zaman yemek götürmek mümkün olmayabilir. Çünkü, taşıma güçtür. Yiyecek yolda bozulabilir, dökülebilir. Bunun yerine yemek malzemesinin satın alınarak ölü evinin mutfağında yemek pişirilmesi mümkündür.

Kaynak: 21 Yüzyılın Eşiğinde Örf ve Adetlerimiz, ( Türk Töresi) Basım Yılı 1997

About the author

İletişim kurmak için s_guz_el@hotmail.com adresini kullanabilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Sitedeki yazılarda kopya koruması vardır. İlgilendiğiniz içeriği kopyalamak isterseniz iletişim kurabilirsiniz.

Related Posts

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Nasreddin Hoca ve Ziyafetler

Nasreddin Hoca’nın Katılmış Olduğu Ziyafetler, Yemekler Hakkında Bilgi