Ana Sayfa Bilgi Dünyası Alçı Sanatı İle İlgili Kısa Bilgi

Alçı Sanatı İle İlgili Kısa Bilgi

147
0

Alçı Sanatı İle İlgili Kısa Bilgi, Alçı sanatı nedir, nerede ve nasıl yapılır? Alçı sanatı kullanılan yerler nelerdir? Alçı süsleme sanatı hakkında bilgi.

ALÇI (Eşyalar-Süslemeler), Alçı taşının hafif ateşte pişirilip öğütülmesi, sonra su ile karıştırılarak hamur haline getirilmesi ile yapılan eser ve süslemeler. 

Yapılarda, duvar ve tavan süslemelerinde, petekli pencere ve vitraylarda, kabartma çerçeve ve mobilyalarda, heykel, biblo yapımında kullanılır. Alçı, İslam sanatında çok önemli bir süsleme unsurudur. Gazne, Fatımi, Emevi, Abbasi ve Büyük Selçuklu sanatında çok sık görüldüğü gibi, Anadolu Selçuklu sanatı mimari yapılarında, özellikle saray ve köşk gibi sivil yapılarda süslemeyi tamamlamıştır.

Konya’daki Selçuklu Köşkü ile Beyşehir Kubâb-âbad Sarayı alçı süsleme örneklerini Konya İnce minare ve Karatay medreseleri ile İstanbul Türk ve İslam Eserleri müzelerinde görmek mümkündür. Osmanlı devri dini ve sivil mimarisinde de yer alan alçı daha çok pencere ve tavan süslemeleri arasında yer almaktadır. İstanbul Sokullu Camii mahfeli tavanlarında, saray, köşk ve yalı tavanlarında kabartma süslemeler halindedir. Bunların üzeri kalem işi nakışlarla boyanmış ve yaldızlanmıştır.

Alçı hakkında daha fazla bilgi için; Bknz

Mehmet Önder, Antika ve Eski Eserler Kılavuzu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here