Ana Sayfa Kültür Akbaba Hakkında Kısa Bilgi

Akbaba Hakkında Kısa Bilgi

245
0

Akbaba kuşu hakkında genel olarak bilgi. Akbaba kuşu ne yer, özellikleri nelerdir. Akbaba ile ilgili bilgi.

AKBABA. Yırtıcı bir kuş. iri çapta, kafası ve boynu çıplak, et ve leşle beslenen bir kuştur.

Vücutları oldukça büyüktür. Kuvvetli, düz ve yalnız ucu çengel şeklinde kıvrık gagaları vardır. Bu gagaların kök kısmı bir deri ile kaplıdır. Baş ve boyunları seyrek ince tüylerle örtülüdür. Boyunlarında tüy topluluğundan oluşan bir yakalık vardır. Kanatları uzun, geniş ve uçları yuvarlaktır. Kuyrukları orta uzunlukta, yuvarlak ve aşamalıdır. Ayakları kuvvetli, parmakları uzun, tırnakları kısa ve küt, az kıvrıktır. Dişileri erkeklerden daha büyüktürler. Zekâları azdır, ürkek, korkak ve hiddetlidirler.

Akbabalar çoğunlukla toplu halde yaşarlar. Hızlı uçamazlar. Dayanıklıkları fazladır. Görme yetenekleri çoktur. Hayvan leşleri ile beslenirler. Uzak mesafelerden yemlerini seçerler. Yüksek dağların tepelerinde veya düzlüklerde yaşarlar. Yiyeceklerini en çok insanların oturdukları köy, kasaba gibi yerleşim yerleri yakınlarında ararlar.

Akbabalar yuvalarını çoklukla erişilmez sarp kayalar ya da yüksek ağaçlar üzerine yaparlar. Bir veya iki tane beyaz, yeşilimsi, sarı ve koyu lekeli yumurta yaparlar. Dişi ve erkek nöbetleşe kuluçkaya yatarlar. Yavruları, ancak yumurtadan çıktıktan birkaç ay sonra serbest olarak yaşayabilecek duruma gelir. Hayvanat bahçelerinde kolayca yetiştirilebilirler. Akbabalar Tüyleri için avlanırlar. Mitolojide önemli yerleri vardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here